Georg Kirsberg: Julgeoleku debatt peab ühendama kõik Eesti erakonnad ning kasvama välja erakondade üleseks kaitsekokkuleppeks

Georg Kirsberg. (Foto: Vabaerakond)
12.02.2015 17:52

Osalesin 11. veebruari õhtul toimunud julgeolekudebatis saatekülalisena ning mulle meeldis väga Henn Põlluaasa esinemine. Ta tõi esile mitmeid aspekte laiapindsest julgeolekust. Võiks isegi öelda, et ta on laiapindse julgeoleku fenomeni laiendanud veelgi laiemaks, kaasates sinna ka piirilepingu ja ESMi. Kaks viimast asja ei pruugi esmapilgul julgeoleku poliitikaga seotud olla, kuid tegelikult on seda väga palju.

Ekspertkogu hinnangul, kes ise reaalses poliitikas aga ei osale, sai Põlluaas kahjuks kehva hinnangu ning parimaks tunnistati Mihkelson. Sisuliste ideede poolest ma annaksin siiski esikoha Põlluaasale. Minu hinnangul teeb Mihkelson väga suure vea pooldades Paeti poolt allkirjastatud piirilepingu ratifitseerimist. Sellisel kombel taganemine nii Tartu rahulepingust kui praegu kehtivast põhiseadusest mõjub laastavalt Eesti julgeolekule. Põlluaas on vist ainuke Eesti poliitik, kes tunneb süvitsi piirilepingu teemat ning kõiki sellega kaasenvaid julgeolekuriske. Ja seda mitte ainult Eesti vaid ka globaalkontekstis. Ta tõi saates väga hästi esile, et seda piirilepingut ratifitseerides lööme Ukrainale noa selga sest anname õigustuse nii Krimmi okupeerimiseks, kui muude Ukraina osade okupeerimiseks. Rahvusvahelise õiguse seisukohalt ei oma mingit tähtsust, millal okupatsioon teostati, kas eile või 50 aastat tagasi. Kui Eesti ratifitseerib oma piirilepingu Venemaaga; otsetõlkes annab õigustuse Eesti territooriumi okupeerimisele de iure, annab ta sellega ka õigustuse Ukraina territooriumite okupeerimiseks ning sellega omakorda ka õigustuse Eestist uute alade okupeerimiseks.

Teiseks tõi Põlluaas tabavalt esile selle, et tuleb kinni keerata vene šovinistlikku propagandat edastavad kanalid. Keegi teine sellest rääkida pole julgenud, kuigi see aitaks julgeoleku suurenemisele märgatavalt kaasa. Leedu sai sellest juba aru, nemad keelasid oma riigis vene telekanali NTV Mir.

Kolmandaks oli Põlluaasal välja arvutatud, kui palju miski lahinguvarustus maksab, on juba maksma läinud ja millises osas on Eesti riik siiani kaitse eelarvet ebaratsionaalselt kasutanud. „Eesti hankis jalaväe lahingumasinaid 113 miljoni euro eest 40 tükki. Soome samal ajal hankis 200 miljoni eest 100 tanki. Me oleme maksnud jalaväe lahingumasinate eest, mis üksi ei opereeri kuskil lahingus, rohkem kui tankide eest. … Kui küsitakse kus on raha, siis me oleme Kreekat toetanud juba sama suurelt kui oli eelmise aasta kaitse eelarve. Selle raha eest me oleks saanud omale kaks tankipataljoni ja keskmaa õhutõrje raketid“.

Põlluaas on hetkel ainukene ekspert, kes suudab Eesti julgeolekupilti näha laiemalt, selle täies mõõdus, saades aru, et ka esmapilgus julgeolekuga mitte seotud asjad nagu piirileping ja ESM mängivad tegelikult väga olulist rolli julgeolekus.

Teen Vabaerakonna Riigikogu kandidaadina ettepaneku toetada EKRE julgeolekupoliitilisi ideid laialdasemalt ning kutsuda ellu endise kaitseminister Reinsalu plaan luua erakondade ülene kaitsekokkulepe.

 


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kandidaatide teated valimisportaalis

Portaal valimised.err.ee avaldab Riigikogu valimistel osalevate kandidaatide valimistega seotud avaldused ja eestikeelsed pressiteated muutmata kujul.

Valimised.err.ee jätab endale õiguse mitte avaldada heade tavadega kokkusobimatut infot.

Avaldame teated, mis on saabunud aadressile valimised@err.ee või erruudised@err.ee

Eesti Rahvusringhääling ei vastuta leheküljel saada oleva info õigsuse eest.