Alo Raun: väikeparteid andsid hitihoiatuse (9)

Alo Raun Postimees/Scanpix
Autor: Alo Raun
24.01.2015 19:25
Rubriik: Arvamus

Värske parteide toetusküsitlus näitab, et kahe riigikoguvälise jõu – Vabaerakonna ja konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) – populaarsus on teinud läbi suure hüppe. Kui täna valitaks riigikogu, pääseksid mõlemad parlamenti ning lööksid sealse nelja mängijaga kaardimaja uppi.

Kuid see on alles algus – värske EMORi küsitlus andis rahvale sõnumi, mis tõenäoliselt taastoodab ennast ise. Inimesed ei häbene enam neid kahte jõudu toetada ning kui viimased vahepeal mõne fopaaga hakkama ei saa, hakkavad ka senised „kapitoetajad“ või mitme partei vahel kõhklejad nende kasuks kalduma. Ei saa ju salata, et värskete toetusnumbrite taustaks on ühiskonna laiem muutuseootus.

Potentsiaali on täna veerema lükatud lumepallis palju. Maksimumprogrammina võib kujuneda olukord, kus küsimus stagnatsioonist ja muutusest kujuneb nende valimiste põhiteemaks. Paremal tiival kõnetaks intellektuaalsemat valijat Vabaerakond ning populistlikumat suunda esindaks EKRE, samas kui Keskerakond („Teeme teisiti!“) koondaks oma selja taha pettunuid vasakul teljel. Loomulik vastane oleks eelmainituile Reformierakond („Kindlalt edasi!“) ning enim ohustaks tekkiv jõujoon tõenäoliselt sotside ja IRLi positsioone.

Kui realistlikuks eelkirjeldatud stsenaarium osutub, seda näitab juba aeg ning see, kas suured parteid lasevad muutuseihalusel valimiste (üheks) põhiküsimuseks kujuneda. Viimane on aga kaheldav. On ju Reformierakond pingutanud kõvasti, et Stagnatsioonipartei kuvandit murda (uus noor peaminister, kooselureform jne). Oravad paistavad eelistavat vastandumist Keskerakonnale pigem selliste teemadega, kus nad saavad näidata ennast n-ö õigel poolel – julgeolek (vene kaart) ning majandus (maksud ja toetused).

Vabaerakonda ja EKREt ei oota ees respublicalik tähelend, kaugeltki mitte. Äraostmatutel oli selja taga tugev tulemus kohalikelt valimistelt, üleriiklik parteivõrgustik tugeva keskkontori ja turundusega ning tüse tengelpung. Värskete tõusuparteide õnneks mäletab lähiajalugu siiski ka teistsuguseid edunäiteid –roheliste kuus kohta 2007. aastal ning Indrek Tarandi madalaeelarveline protestikampaania eelviimastel eurovalimistel.

Seega on võimalik lennata ka kõhna rahakoti ja väikese liikmete arvuga, kui on õnne, kirge ning tabatakse ajastu vaimu. Hetkel paistab, et kõik kolm eelkirjeldatut on uute tulijate poolel. Sealhulgas asjaolu, et neli suurt parteid kipuvad mööda libisema mitmetest ühiskonnas laiemat kõlapinda omavatest teemadest nagu kartelliparteistumine, kooseluseadus, Eesti-Vene piirilepe jms.

Kuid ärgem võtkem kahe mainitud värske tulija riigikokku pääsemist faktina – kaugel sellest! Suur töö seisab veel ees, oma tõusude ja langustega. EKRE toetus on pealegi alles valimiskünnise ehk viie protsendi piiril. Ei maksa ka unustada, et mõlemad väikejõud võitlevad sarnase niši pärast Eesti poliitikamaastikul, süües ära ka üksteise hääli. Seda pealegi kohas, kus on traditsiooniliselt laiutanud IRL ja tema eelkäijad. Seega sõltub nende saatus palju ka teiste erakondade viimase hetke manöövritest.

Väikeparteid peavad saama ühtlasi jagu oma sisemistest deemonitest. Kui EKRE kehtestas ennast tõsiselt võetava jõuna valimisplakatitel, siis Vabaerakond oli hädas isegi valimisnimekirjade kautsjoniraha kokkusaamisega. Reklaami abil ei võideta valimisi, küll aga kaotatakse – ning kui Vabaerakond kuskilt rahasüsti ei saa, on neil raske ennast pildil hoida. Välireklaamide aeg on küll läbi, kuid suurem telemöll alles ees, rääkimata muust meediast. Võrdluseks, Reformierakonna eelmise aasta viimase kvartali eelarve oli 15 korda suurem kui Herkeli seltskonnal.

Kui Vabaerakond suutis üllatada kõiki tõsiselt võetava nimekirjaga, mis on üks nende tõusu põhivundament, siis EKRE deemon on lühike pink. Kahte Helmet teatakse, aga neist kahest ei piisa kõigi Eesti valimisringkondi katmiseks. Kas erakonna üldine kuvand õnnestub muuta järele jäänud napi kuu ajaga nii tugevaks, et tuhanded inimesed on valmis valima täiesti tundmatut inimest end riigikokku esindama? Ka siin saaks olla abiks raha – palju seda aga pärast kulukat välikampaaniat järgi jäänud on?

Igatahes, uus rinne valimisvõitluses on avatud, nii-et jälgige mängu ning andke tuld! Suurem raputus ei tee Eesti poliitika konnatiigile paha.

Toimetas
Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Värsked valimisuudised

Viimase 24h uudised