Itaalias kogub populaarsust Viie Tähe Liikumine, esikohal on vasaktsentristid

25.04.2014 10:58
Rubriik: "Euroopa valib"

Silvio Berlusconi erakond Forza Italia on Euroopa Parlamendi valimiste eel populaarsuselt kolmandal kohal, seda edestavad Viie Tähe Liikumine ning vasaktsentristlik demokraatlik erakond.

Suurimat kohtade arvu ennustatakse praegu vasaktsentristlikule demokraatlikule erakonnale. “Itaalia poliitilisel maastikul on kindlasti toimumas väga suured muutused,” ütles Ülle Toode Vikerraadio saatele “Uudis+”.

Praeguste küsitluste kohaselt teisele kohale jääva poliitilise ühenduse Viie Tähe Liikumine juhiks on koomik Beppe Grillo, kes on oma isikule ning seeläbi ja erakonnale leidnud palju poolehoidjaid. “Beppe Grillo esindab uut liidri-imagot, kes on võitnud oma positsiooni just läbi sotsiaalmeedia,” kirjeldas Toode.

Viie Tähe Liikumine on rohujuuretasandil toimiv jõud, millel ei ole traditsioonilist erakondlikku vormi. “See on niisugune uus partei või erakonna vorm, mis ühiskonnateadlaste hinnangul on esile kerkimas ka teistes riikides,” rääkis Toode.

Liikumise sõnum Euroopa Parlamendi valimistel on selge. Nad soovivad referendumit ühisraha euro suhtes, samas ei paku konkreetset lahendust, kuid ärgitavad sel teemal dialoogi looma. Partei teisedki põhiteemad on inimestele lähedased. Ühe ideena tahavad nad edendada inimeste tööhõivet ja pakkuda neile kindlustunnet. “See, mille pärast itaallased praegu kõige rohkem muretsevad, ongi see ebakindlus, kuidas saada majanduskriisist välja,” rääkis Toode. Nii oleks referendum aga Itaaliale väljakutse, sest võib tähendada ühisraha maha hääletamist.

Liikumise eestvedaja Beppe Grillo ise parlamenti ei kandideeri, sest on liiklusõnnetuse eest karistatud. Siiski on ta karismaatiline taustajõud, kes võib oma positsiooni poliitikas vastavalt olukorrale muuta. “Selge on see, et Beppe Grillo jaoks on kõige mugavam olla mõneti selline persoon, kes kohati ütleb, et ta on koomik, ta on näitleja ja samas ta ei ole poliitik, sest poliitik peaks ju võtma vastutuse,” ütles Ülle Toode.

Euroopa Parlamendi valimistes teemade juures räägitakse palju ka sellest, kuidas Itaalia peaks ise toime tulema. Praegu arvamusküsitlustes kolmandale kohale jääva Berlusconi juhitud erakonna loosungiks on “Rohkem Itaaliat Euroopasse, vähem Euroopat Itaaliasse!”. See vihjab, et ka nende valimiste kontekstis üritatakse Itaalias tegeleda eelkõige sisemiste probleemidega ning leida kolme tugeva poliitilise jõu tasakaal.

Kohalike probleemide kõrval ei ole europarlamendi valimiste eel kõrvale jäänud ka üleeuroopalised küsimused. Eelkõige arutletakse julgeoleku ja immigratsiooniküsimuste üle. “Siin kindlasti oodatakse ühiseid lahendusi, sest paraku on Itaalia immigratsiooniaken Euroopasse ja kui sellega ühiselt ei tegeleta, siis see muutub ju probleemiks ka teistes Euroopa riikides,” kirjeldas Toode.

Toimetas
Kertu Vider

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Värsked uudised

Viimase 24h uudised