Vaatleja: Eestis on võrreldes teiste riikidega väga aktiivne ja agressiivne valimiskampaania

Euroopa parlamendi valimistele kutsuv plakat Austria parlamendihoonel. Austrias on valimiskampaania olnud seekord üsna loid. (Foto: Reuters/Scanpix)
23.05.2014 14:59
Rubriik: "Euroopa valib"

Priit Kallakas MTÜst Valimisvaatlus leiab, et Euroopa parlamendi valimised olid aktiivsemad nendes riikides, kus samal ajal toimusid ka mõned teised valimised või kus loodetakse, et mõni juhtivpoliitik saab Euroopa Liidus tähtsale kohale.

Üldiselt on europarlamendi valimiskampaaniad olnud enamikes liikmesriikides väga loiud ja passiivsed, tõdes Kallakas Vikerraadio saates "Uudis+."

"Kampaaniad on aktiivsed seal, kus toimuvad samal ajal mõned teised valimised. Kreekas toimusid eelmisel nädalal kohalikud valimised, kusjuures Ateenas tulemusi ei selgunud ja pühapäeval valimiste teine voor. Seal on raske leida tänavapostigi, kus ei ole valimisplakatit. Aga need räägivad kõik kohalikest muredest, mitte Euroopa Liidust," rääkis ta.

"Samamoodi on Belgias, kus on samal päeval nii parlamendi, kohalike omavalitsuste kui ka Euroopa parlamendi valimised. Samuti on ka Suurbritannias ja Iirimaal. Nendes riikides, kus on aktuaalsed kohalikud teemad, seal on valimisaktiivsus ja ka tähelepanu valimistel suurem. Aga ma ütleks ka seda, et Eestis on väga aktiivne ja agressiivne valimiskampaania võrreldes teiste liikmesriikidega. Kui me võtame Austria või Hollandi, siis inimesed küll teavad, et on valimised, aga neid see ei huvita. Slovakid samamoodi. Seal on see väga passiivne," jätkas ta.

Samuti võib Kallakase sõnul nõustuda väitega, et inimesed ei tunne, et europarlament muudaks või mõjutaks kuidagi nende elu.

"Valimised on põnevamad ja rahvale haaratavamad nendes kohtades, kus mõni nende suur liider kandideerib või keegi on tipp-positsioonil. Näiteks Luksemburgis Jean-Claude Juncker, Soomes isegi räägitakse, et mis saab sealsest peaministrist ja kuhu liigub Alexander Stubb, samamoodi räägitakse Taanis peaminister Helle Thorning-Schmidtist. Sellistes kohtades, kus on võimalik, et nende liider läheb kuskile Euroopa juhtpositsioonile, seal on ka inimeste huvi palju suurem," ütles valimisvaatleja.

Kui Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas on kampaania võtmeküsimuseks julgeolek, siis Vahemere maades räägitakse hoopis tööpuudusest ning Lääne-Euroopas domineerivad Euroopa Liidu vastased ja euroskeptikud.

"Meie näeme Eestis europarlamenti ka kui julgeolekutagatist. Lääne-Euroopas seda ei nähta. Kogu julgeolekupoliitika arusaam on Euroopa riikides niivõrd erinev ja kokkuleppeid on järjest raskem saavutada, eriti arvestades, et äärmusparteisid tuleb sinna väga palju juurde," tõdes Kallakas.

Toimetas
Maarja Roon

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Värsked uudised

Viimase 24h uudised