VIDEO: Eurokandidaadid otsisid lahendust energiajulgeoleku küsimuses (2)

Video
15.05.2014 10:25

Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide väitlusring jõudis täna Jõhvi. Kell 14-16 oli võimalik valimised.err.ee lehelt jälgida otseülekannet Jõhvi Kontserdimajast, kus kandidaadid debateerisid energiapoliitika teemadel.

Väitluse alateemaks oli "Energiapoliitika: mis annaks Euroopale särtsu?”.

Debatil osalesid Paul Tammert (EKRE), Tunne Kelam (IRL), Urmas Paet (RE) ning ükskikkandidaadid Andres Inn, Kristiina Ojuland ja Olga Sõtnik. Moderaatoriks oli Põhjaranniku ajakirjanik Erik Gamzejev.

Urmas Paet ütles debatil, et kõige hullem seoses energiajulgeolekuga on see, kui üks riik otsustab jätta teise riigi poliitilistel põhjustel külma ja pimeduse kätte, nagu on lähiminevikus teinud Venemaa. Paeti sõnul tuleb Euroopal saavutada olukord, et kui üks allikas ära langeb, on võtta teine ja kolmas. 

Eesti kontekstis peab ametis olev välisminister oluliseks veeldatud gaasi terminali valmimist ja võrgu ühendamist Soomega. Euroopas haakub see teema USA vabakaubandusleppe sõlmimisega, et sellega ühes jõuaks veeldatud gaas Euroopa turule ja suurendaks piirkonna energiajulgeolekut.

Tunne Kelam rõhutas, et energiamudel koosneb kolmest komponendendist - hind, julgeolek, mõju keskkonnale - ja praegu on see kaldu hinna poole. Eurooplane maksab energia eest märkimisväärselt rohkem kui ameeriklane. IRL asub Euroopas kaitsma seisukohta, et energiatootmise allikaid tuleb valida mõistlikult ja taastuvenergia tootmist ei saa lõputult subsideerida.

Kristiina Ojulandi arvates peab Euroopa olema valmis selleks, et Venemaa keerab selja ega tarni enam üldse gaasi EL-i. Seetõttu tuleks tõsiselt võtta Hiina kokkuleppeid Venemaaga.

Paul Tammert leidis, et energiavarustuse sõltumatuse võiks Eestis tagada hoopis geotermaalenergia. Olga Sõtniku sõnul tasuks Eestil senisest enam arendada õlitööstust, et põlevkivist võimalikult palju kasu lõigata, enne kui CO2 kasvavad tasud selle äri nulliks.

Andres Inni ettepanek oli loobuda uutest investeeringutest gaasiterminali ja ühendustorusse, sest Eesti vajadus gaasi järgi on selleks liiga väike. 

Euroväitlusi korraldavad Euroopa Parlamendi infobüroo, Eesti Noorteühenduste Liidu projekt League of Young Voters ja MTÜ Valimisvaatlus.

 

Toimetas
Kertu Vider

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Värsked uudised

Viimase 24h uudised