VIDEO: eurokandidaatide sõnul jätab Eesti IT-vallas teised Euroopa riigid kaugele maha

Video
14.05.2014 11:07

Viljandi Gümnaasiumis toimunud Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide rändväitlusel leidsid eurokandidaadid, et Eesti jätab IT-valdkonnas teised Euroopa riigid kaugele maha ning meie digilahendused vääriksid suuremat tähelepanu ja rakendamist Euroopa Liidu riikides ja ka struktuurides.

Tänase debati teema oli "Digitaalne Euroopa Liit - kas Eesti tiiger jõuab Brüsselisse?". Kandidaadid rääkisid Eesti IT-lahenduste eksportimisest mujale Euroopasse, samuti autoriõigustest ja internetivabadusest.

Debatil osalesid Jaak Madison (EKRE), Margus Hanson (RE), Randel Länts (SDE), Oudekki Loone (KE) ning üksikkandidaadid Lance Boxall, Silver Meikar ja Krista Mulenok. Modereeris Sakala ajakirjanik Rannar Raba.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindaja Jaak Madisson ütles, et Eestil on mitmeid digilahendusi, mida mujale müüa - näiteks digiallkiri, e-maksuamet, e-haigekassa, mobiilne parkimine. Ta ütles, et kui teha riikidele selgeks, et neid lahendusi kasutades väheneb korruptsioon ja bürokraatia ning suureneb rahaline kokkuhoid, on Eestil võimalik sellest suurt kasu lõigata. Tema sõnul peaks see toimuma läbi vabaturumajanduse.

Margus Hanson Reformierakonnast rõhutas, et tema erakonna lipukirjas on esikohal suurem sissetulek ning efektiivsem toimetamine e-teenuste vallas aitab aega kokku hoida ja see mõjutab SKP-d. Ka Hanson toonitas, et teistes riikides on IT osas suur mahajäämus.

Sotsiaaldemokraat Randel Länts pakkus, et kaaluda võiks liikmesriikides kehtivate võimaluste rakendamist institutsioonis endas. Ehk Eestis kasutatav digiallkiri võiks saada aktsepteeritud ka Euroopa Parlamendi poolt. Ta lisas, et praegu see võimalus puudub ja tihti peavad ametnikud Eestist pelgalt allkirja andmise pärast Brüsselisse minema.

Keskerakonna kandidaadi Oudekki Loone sõnul peaks Euroopa Liit seisma selle eest, et igaühel oleks ligipääs kiirele ja kvaliteetsele internetile. Ta arvas, et selleni tagamiseks võiks luua üleeuroopalise võrguagentuuri. Loone lisas, et tema jaoks on valimistel olulised veel võrgu neutraalsus ja autoriõgused, mis peavad kaitsma füüsilist autorit mitte levitajat. Loone tõi debatil välja ka e-valimised, mida ta ei usalda, sest neid ei ole tema sõnul vaadelda.

Lance Boxall ütles, et ta tahab panna Eesti võitluses interneti vabaduste eest Euroopas esirindele. Tema sõnul ei tea paljud inimesed Euroopas, kui arenenud on Eesti e-vallas ja ta tahab seda muuta. Ta rõhutas, et mõnes asjas on Eesti nii, ees, et teised eurooplased ei mõistagi seda, mida saab ära teha. See võiks olla Eesti roll näidata eeskuju, mida ja kuidas teha. Boxall usub, et tema suudab Eesti seada IT-alal esirindele.

Silver Meikar märkis, et esimene asi, mis tuleks Euroopa Parlamendis ära teha on autoriõiguste reform.

Krista Mulenok lausus, et kui Eesti saab 2018. aastal Euroopa Liidu eesistujariigiks, siis võiks pühendada selle aasta digitaalteemadega tegelemisele. Ta soovib, et Eestist saaks Euroopa Liidus e-lahenduste juhtriik.

Isamaa ja Res Publica Liidust ei osalenud tänasel debatil kedagi.

Euroväitlusi korraldavad Euroopa Parlamendi infobüroo, Eesti Noorteühenduste Liidu projekt League of Young Voters ja MTÜ Valimisvaatlus.

 

Toimetas
Kertu Vider, Aleksander Krjukov

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Värsked uudised

Viimase 24h uudised