VIDEO: Kuressaares arutleti, kuidas ajud Eestisse tagasi tuua (4)

Video
16.05.2014 12:32

Täna toimus Kuressaare linnateatris Euroopa Parlamendi Eesti infobüroo korraldatud debatisarja viimane esinemine, kus europarlamendi valimiste kandidaadid debateerisid tööjõu ja tööpoliitika küsimuste üle.

Debatil osalesid Hannes Hanso Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast, Margus Hanson Reformierakonnast, Liisa-Ly Pakosta Isamaa ja Res Publica liidust, Henn Põlluaas Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast, Juku-Kalle Raid Eesti Iseseisvuspartei ridadest ning üksikkandidaat Andres Inn.

Moderaatoriks oli kolumnist Priit Pruul.

Tegemist oli debatisarja kaheksanda ja viimase üritusega. Debatisarja korraldavad Euroopa Parlamendi Infobüroo, League of Young Voters ja MTÜ Valimisvaatlus.  

Hannes Hanso
Elanikkond väheneb ja tõmbub linnadesse või läheb välismaale. Kui vaatame Saaremaad, siis ELi liikmeks oleku ajal on tehtud TTÜ kolledž Kuressaarde. Euroopa Liidu rahade eest on tehtud palju, et inimesed ära ei läheks. Teine küsimus on tööjõu liikumine: paljud on läinud paremat elu otsima teistesse riikidesse. Nii kuidas samm-sammult elustandard ühtlustub, tulevad inimesed ka tagasi. Inimeste ära liikumine pole ainult Saaremaa probleem, ka Norrast minnakse edasi näiteks Suurbritanniasse. Meil on hea ettevõtluskeskkond. Perspektiivis see, et inimesed käivad ära ja kogemusi omandavad, on hea.

Liisa-Ly Pakosta
Eesti maismaaosas oleks vaja head ühendust Euroopa keskosaga. IRLi kandidaadid töötavad europarlamendis ühisturu parema toimimise nimel. Saaremaale tulevad turistid hea meelega, sest see on geograafiliselt erilisem koht. Kuressaare koolid hoiavad esimest kohta töötavate õpilaste seas. Õpilastel on hooajalise töö kogemus. Spetsiifiliste teenuste juurde toomine Saaremaale oleks hea mõte ja inimesed saaksid aastaringse töö.

Margus Hanson
Piiriülene meditsiin tooks kasu nii Eestile kui kõigile Euroopa Liidu riikidele. Digiretsepti realiseerimine välisriigis oleks võimalik ja turistid saaksid ka Saaremaal oma retseptiravimid kätte. Kui meie palgad muutuvad konkurentsivõimelisemaks, tulevad ka meile inimesed välisriikidest arstidena tööle. Elamisloa taotlemine võiks olla pärast siin ülikooli lõpetamist lihtne. Me peame olema avatud ja siis saavutame edu. Probleem Euroopas tervikuna on noorte tööpuudus.

Juku-Kalle Raid
Kuus mandaati kindlasti ei lahustu Euroopa Parlamendis. Eestis ei ole ühtegi kohta, mis oleks ääremaastunud - see toimub inimeste peades. Eesti tühjaksjooksmine pole tõsi, oleme kõige kiiremini remigreerunud riik. Inimesed Saaremaal peaksid välja mõtlema, mida nad tahavad - kas turiste või rahu. Eesti ja meie kultuur võiks olla teiste riikide saadikutele põnev. Saadik peaks vahendama ka kultuurikontakte - kultuurieliit on riigile hea kaitse. Mandaat ei loe, inimesed loevad. Inimesed teevad poliitikat, mitte poliitika inimesi.

Henn Põlluaas
Tööjõud lahkub Eestist, sest neil puudub kindlustunne ja töö. Sama kehtib naiste ja sünnitamise kohta. Noored lähevad ära ja meile jäävad ainult pensionärid. Nokia töötud võiksid tulla küll Saaremaale, aga mitte elama, vaid ainult turistidena. Immigrante ei peaks väga lihtsakäeliselt riiki laskma - Helsingi näitel on inimeste arv küll kasvanud, aga makse pole rohkem laekunud. Üle poolte lahkunud inimestest ei plaani tagasi tulla. Inimeste vaba valik ei ole see, et nad peavad lahkuma, kui siinse palgaga ei saa nad perele leiba lauale panna.

Andres Inn
Tuleb meelde jätta, et kui sa tahad ennustada inimeste tuleviku töötulemusi, siis tuleks vaadata nende minevikku. Järjekindlus Eesti välispoliitikas puudub. Riigihanked on pälvinud isegi Euroopa Liidu tähelepanu. Hääletamine on põhimõtteliselt poliitikute premeerimine.

Toimetas
Tiiu Laks, Kertu Vider

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Värsked uudised

Viimase 24h uudised