Ülevaade: lennukamad valimisdebattides kõlanud ideed (1)

Venekeelne debatt ETV2-s. (Foto: ERR/Ülo Josing)
24.05.2014 17:10
Rubriik: valimisuudised

ERRi valimisteportaal on kajastanud seoses Euroopa parlamendi valimistega 14 eestikeelset ja viite venekeelset debatti, mis andsid parlamenti pürgijatele võimaluse oma seisukohti tutvustada. Kuigi probleemid ja valikud, mille üle nad arutlesid - tööpuudus, elanikkonna vananemine, Euroopa Liidu bürokraatiamasina ohjamine jne on teemad, mille üle on vaieldud juba aastaid, pakkusid mitmed kandidaadid neile lahendusi, mis mõjusid mõnevõrra ootamatult.

Täna, 24. mail kell 21.35 toimub neist 19 debatist viimane, kus ETV "Valimisstuudios" saavad sõna erakondade esinumbrid. ERRi valimisportaal toob siinkohal väikese ülevaate värvikamatest ja ambitsioonikamatest ideedest, mis on varasematel Euroopa parlamendi debattidel kõlanud.

 

Üleeuroopaline pension (Kadri Simson/Keskerakond)

Keskerakonna kandidaat Kadri Simson leiab, et Euroopa Liidus võiks eksisteerida üks fond, kus vaesemad riigid saaksid raha, mille eest maksta oma kodanikele senisest kõrgemat pensioni, sest praegu lähevad nende riikide kodanikud rikastesse liikmesriikidesse ja toetavad oma tööga sealset sotsiaal- ja pensionisüsteemi.

"Ma olen täiesti nõus sellega, et praeguseni on tähendanud tööjõu vaba liikumine seda, et meie poolt koolitatud inimesed kasutavad oma õigust liikuda riikidesse, kus nad saavad väärilisemat palka. Nad on jätnud meile sellise olukorra, et nende maksud hoiavad üleval teise riigi sotsiaalsüsteemi ja pensionisüsteemi," ütles Simson ETV "Valimisstuudios."

"Minuealised inimesed kõhklevad, et milline hakkab välja nägema nende pension. Eakatele öeldakse, et meil pole piisavalt maksumaksjaid, et teie pensioni tõsta. Seega solidaarsus pensionite maksmise osas võiks olla järgmisel perioodil Euroopa Liidus kindlasti teemaks. Me oleme seda nimetanud oma programmis Euroopa ühtseks miinimumpensioniks, kus lepitakse kokku, kui suur on see summa, mida on vaja elementaarseks toimetulekuks," jätkas ta.

Kui Simsonilt küsiti, et kui suur see elementaarne rahvapension võiks olla, siis ei soostunud ta kohe konkreetset numbrit välja ütlema. Ta tõi näiteks, et suures kriisis olnud Kreekas alandati rahvapension ehk miinimum, mida pensionärile makstakse 450 euroni.

 

Kanepipaberi võidukäik (Rene Kuulmann)

Üksikkandidaat Rene Kuulmanni sõnul on paberit mõistlikum toota kanepist kui puidust ning seetõttu võiks kogu Euroopa Liidu bürokraatiamasin võtta kasutusele kanepist toodetud paberi. 

"Ilmselt mitte keegi või väga vähesed europoliitikutest, kes parlamendis paberi peale loodust raiskavad ei tea, et ühest hektarist kanepist saaks neli
korda rohkem paberit kui ühest hektarist metsast. Milleks me raiskame ressurssi, raiume maha metsa, lõhume loodust ja keskkonda, kui me saaksime väga lihtsalt ja kiirelt teha kanepikiust rohkem paberit. Peale selle, kanep seob CO2 neli korda paremini kui üks hektar metsa," ütles ta ETV "Valimisstuudio" üksikkandidaatide debatis.


Vabavara kasutav Euroopa Liit (Silver Meikar)

Bürokraatiakulude vahendamisest rääkis ka üksikkandidaat Silver Meikar, kelle sõnul aitaks kulusid kokku hoida see, kui Euroopa Liidu ametnikud ja parlamendisaadikud kasutaksid oma arvutites vabavara.

"On väga mitmeid võimalusi, kuidas Euroopa parlament saab bürokraatiakulusid vähendada. Üks võimalus on see, et minnakse üle turvalisemale vabatarkvarale, selle asemel, et kasutada suurte korporatsioonide tarkvara. Näiteks Estobunto, mida me oleme jaganud kampaania käigus, on üks viis, kuidas tavalised inimesed on saanud endale tasuta ja väga turvalise tarkvara. Kui Euroopa vaataks samamoodi, kasutaks uut tehnoloogiat, siis kogu see bürokraatiaaparaat saaks ennast väga tugevasti kokku tõmmata," ütles ta ETV "Valimisstuudio" üksikkandidaatide debatis.

 

Euroopa noored kabet mängima (Joeri Wiersma)

Keelebarjääri tõttu ei saanud üksikkandidaat Joeri Wiersma ETV "Valimisstuudios" eriti palju sõna võtta, kuid saatejuhtidele oli jäänud silma, et tema valimisprogramm sisaldab üleskutset panna kõik Euroopa noored kabet ja malet mängima. Wiersma sõnul võiks noored võtta endale eeskujuks põhimõtte, et terves kehas on terve vaim. Vaimu aitaks arendada kabe, keha hoiaks aga vormis taekwondo, judo vms.

 

Euroopa parlament kahekojaliseks (Marko Mihkelson/IRL)

IRLi programmis on kirjas punkt, et Euroopa parlamendi koosseisu tuleks vähendada ja parlamendile tuleks luua teine koda. "Kui me räägime kasvõi Eesti asja ajamisest Euroopas, siis Eesti kui väikeriigi hääl kõlaks Eestis kindlasti palju tugevamini kui Euroopa parlament muutuks kahekojaliseks ja ülemkotta saaksid liikmed esindajaid võrdsel arvul," rääkis Marko Mihkelson ETV esimeses "Valimisstuudios."

Samuti mainis ta saates, et kokku tuleks kutsuda uus põhiseaduse assamblee, sest see etapp, kus liikmesriigid püüavad olemasolevaid lepinguid kuidagi täiendada, muutes ja lisades paragrahve.

"Me oleme õppinud sellest kogemusest, mis oli esimese põhiseadusliku assambleega, aga need väljakutsed, mis meie ees on - kõik, mis puudutab julgeolekut, energeetikat, majandust jne, soodustavad meid tegema üleskutset, et kas ei oleks käes kutsuda kokku uus Euroopa Liidu põhiseaduslik assamblee. Seal tuleks läbi arutada, millised võiksid olla Euroopa järgmise viie, kümne, 20 aasta jooksul," ütles Mihkelson.

Samas debatis pakkus sotsiaaldemokraatide kandidaat Marianne Mikko välja, et aastal 2018, kui Eesti on Euroopa Liidu eesistujamaa, võiks Euroopa Liit vastu võtta uue lepingu, mille nimi oleks Tallinna lepe. Mikko sõnul on tema idee Mihkelsoni omale väga sarnane.

 

Kodanikupalk (Emil Rutiku/Eesti Iseseisvuspartei)

Iseseisvuspartei nimekirjas Euroopa parlamenti pürgiv Emil Rutiku käis Vikerraadio esimeses debatis välja idee, et Euroopa Liidus võiks olla kodanikupalk. Eestis võiks kodanikupalk olla kuskil 600 eurot, aga Saksamaal räägitakse näiteks juba 1000 euro suurusest kodanikupalgast. Sisuliselt on Rutiku sõnul tegemist teatud tüüpi ümberjagamisega, mida praegu tehakse maksude kaudu.

"Kodanikupalga väärtus on vaba, loov ja mõtestatud töö, mitte virelemine vaesuse piiril. See võimaldab inimesel leida, mis on tema rakendus," ütles Rutiku. Need, kes teevad tööd, saavad tema sõnul kodanikupalgale raha lisaks.

 

Euroopa Liit Aafrikas koole ja haiglaid haldama (Hardo Aasmäe/Eesti Iseseisvuspartei)

"Mis puudutab Aafrikat, siis me võime rääkida heaolust, aga ma juhin teie tähelepanu sellele, et heaolu on asi, mida ei ole kunagi liiga palju. Me oleme Aafrika puhul täna sellises olukorras, et me anname sinna abi, aga sellest abist varastatakse niivõrd palju ära, et tõenäoliselt me peame taastama mingit viisi... ma ei taha küll seda sõna öelda, aga vana koloniaalhalduse, lihtsalt sellepärast, et see abi sinna kohale jõuaks," ütles Hardo Aasmäe Vikerraadio teises debatis.

"Kui me võtame näiteks Tšaadi, siis seal viidi ju aastaid tagasi sisse see süsteem, et naftatulusid riigi valitsuse kätte enam ei antud. Kompaniid ise, kes naftat tootsid, hakkasid ise haldama koole, haiglaid, sisuliselt võtsid riigi funktsiooni üle. Paljudes Aafrika riikides on täpselt see sama probleem. Kui me raha anname, siis me peame tagama ka selle, et see jõuaks lõpuks abisaajateni, midagi pole teha," jätkas ta.

 

Toimetas
Maarja Roon

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

VALIMISED.ERR.EE


{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

KÕIK KANDIDAADID

Eestimaa Ühendatud Vasakpartei
101) Valev Kald

Sotsiaaldemokraatlik Erakond
102) Marju Lauristin
103) Ivari Padar
104) Jevgeni Ossinovski
105) Marianne Mikko
106) Natalja Kitam
107) Hannes Hanso
108) Liina Raud
109) Eiki Nestor
110) Abdul Hamid Turay
111) Urve Palo
112) Randel Länts
113) Toomas Alatalu

Erakond Eestimaa Rohelised
114) Marko Kaasik
115) Kai Künnis-Beres
116) Darja Vorontsova
117) Imbi Paju

Erakond Isamaa ja Res Publica Liit
118) Tunne-Väldo Kelam
119) Ene Ergma
120) Marko Mihkelson
121) Anvar Samost
122) Eerik-Niiles Kross
123) Yoko Alender
124) Mihhail Lotman
125) Liisa-Ly Pakosta
126) Tõnis Palts
127) Tarmo Kruusimäe
128) Linda Eichler
129) Mart Nutt

Eesti Keskerakond
130) Edgar Savisaar
131) Jüri Ratas
132) Mihhail Stalnuhhin
133) Kadri Simson
134) Enn Eesmaa
135) Aadu Must
136) Priit Toobal
137) Aivar Riisalu
138) Kerstin-Oudekki Loone
139) Mailis Reps
140) Ester Tuiksoo
141) Yana Toom

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
142) Martin Helme
143) Mart Helme
144) Henn Põlluaas
145) Leili Utno
146) Jaak Madison
147) Andres Lillemäe
148) Marika Pähklemäe
149) Heldur Paulson
150) Anti Poolamets
151) Merry Aart
152) Kaarel Jaak Roosaare
153) Paul Tammert

Eesti Reformierakond
154) Andrus Ansip
155) Kaja Kallas
156) Urmas Paet
157) Igor Gräzin
158) Jürgen Ligi
159) Laine Randjärv
160) Vilja Savisaar-Toomast
161) Rait Maruste
162) Urve Tiidus
163) Aivar Sõerd
164) Margus Hanson
165) Arto Aas

Eesti Iseseisvuspartei
166) Vello Leito
167) Hardo Aasmäe
168) Juku-Kalle Raid
169) Merle Jääger
170) Sven Sildnik
171) Emil Rutiku
172 ) Õie-Mari Aasmäe

Üksikkandidaadid

173) Üksikkandidaat Imre Mürk
174) Üksikkandidaat Kristiina Ojuland
175) Üksikkandidaat Krista Mulenok
176) Üksikkandidaat Roman Ubakivi
177) Üksikkandidaat Taira Aasa
178) Üksikkandidaat Dmitri Silber
179) Üksikkandidaat Olga Sõtnik
180) Üksikkandidaat Jevgeni Krištafovitš
181) Üksikkandidaat Lance Gareth Edward Boxall
182) Üksikkandidaat Rene Kuulmann
183) Üksikkandidaat Indrek Tarand
184) Üksikkandidaat Tanel Talve
185) Üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja
186) Üksikkandidaat Andres Inn
187) Üksikkandidaat Silver Meikar
188) Üksikkandidaat Joeri Wiersma