Kuidas kavatsevad europarlamendi kandidaadid kodanikke otsustusprotsessidesse kaasata

Euroopa Liidus käib tööl palju eestlasi (Foto: Reuters/Scanpix)
Valimiste valvurid
21.05.2014 21:02

Valimiste valvurid palusid erinevatel vabaühendustel sõnastada kandidaatidele ühe oma valdkonnas olulise küsimuse. Palusime sellele vastata ühel partei poolt valitud kandidaadil igast erakonnast ning üksikkandidaatidel. Seatud tähtajaks laekunud vastuseid palusime kommenteerida nii küsinud vabaühendusel kui Eesti Väitlusseltsil.

Avatud Eesti Fond küsib: Kuidas kavatsete Euroopa Parlamendi saadikuna kodanikke ja valijaid otsustusprotsessidesse kaasata? Kuidas, kui sageli ja milliste kanalite kaudu hakkate suhtlema ja konsulteerima inimeste ja organisatsioonidega Eestis, Brüsselis ja mujal Euroopas?

Arto Aas (Reformierakond):
Eestist valitud saadikud peavad tegema tihedat koostööd Eesti Vabariigi valitsuse, riigikogu, diplomaatide ja vabakondadega. Eesti saadikud peavad esindama Eesti rahvuslikke huve ning leidma meile olulistes küsimustes aktiivselt liitlasi. Euroopa Parlamendi saadikud peavad tagama süsteemse aruandluse ja regulaarse otsesuhtluse oma valijatega Eestis. Kõige lihtsam ja mugavam suhtluskanal on sotsiaalmeediavõrgustikud (nt Facebook, Twitter) ja aruandeks sobib kandidaadi koduleht.

Anvar Samost (IRL):
Olen viimase kuu ajaga praktiliselt kogu Eesti läbi sõitnud ja väga erinevate inimestega kohtunud ja suhelnud. Näiteks eelmisel nädalal toimunud üle-eestilisel bussituuril oli 30 peatust. Sadade inimestega rääkimise üheks positiivseks tulemuseks on, et tekib selge pilt teemadest, mis rahvale nende Euroopa Parlamendi valimiste juures olulised on. Väga paljude valijate jaoks on tähtis meie Euroopa Parlamendi saadikute nähtavus ja tegevus. Absoluutselt igal kohtumisel on korduvaks küsimuseks, millega täpselt viie aasta eest valitud saadik või saadikud tegelenud on.

Inimesed ootavad, et lisaks Brüsselis valdavalt välispoliitilisena näivate teemadega tegelemisele hoiaksid suure üle-eestilise mandaadiga rahvasaadikud püsivalt sidet valijatega ning osaleksid aktiivselt Eesti poliitikas. See on mõistetav, kuna ka Euroopa Parlamendi töönädal on üles ehitatud just viisil, mis lubab koduringkonnas (meie puhul Eestis) kohal olla ja valijate huve esindada.
Seda arvestades olen välja käinud järgmise kolmepunktilise Lepingu Valijaga:
- Euroopa Parlamenti valituks osutudes jätkan ma aktiivset osalemist Eesti poliitikas, kasutades selleks parlamendi antud vahendeid ning esindades valijate huve kõigi olulisemate poliitiliste otsuste ja valikute tegemisel.
- Korraldan igal aastal vähemalt kaks üle-eestilist avalike kohtumiste ja arutelude sarja, et anda valijatele aru oma tegevuse kohta ning kuulata valijate arvamusi ja ettepanekuid.
- Saadikuna avaldan ma regulaarselt laialdase levikuga ajakirjandusväljaannetes aruandeid valijatele ning oma tegevuskava koos seisukohtadega oluliste Eesti ja Euroopa Liidu poliitiliste valikute kohta.

Krista Mulenok:
Olen juhtinud viimased 2 aastat Eesti NATO Ühingut ning omandanud kogemusi liikmeskonnaga, koostööpartneritega (sh. erinevate MTÜ-dega) kui ka ministeeriumitega suhtlemisel, samuti olen esindanud Eestit rahvusvahelistes organisatsioonides.

Kodanikuühiskonnast tulnud saadikuna oleks mul võimalik anda panus uue Euroopa strateegia väljatöötamisse ja elluviimisesse, kaasates Eesti rahvast. On vaja laiahaardelisemat debatti liikmesriikide ja nende kodanike seas, mida elavdaksid värsked mõtted ja uued arusaamad EL-i tuleviku suhtes. Soovin korraldada vestlusringe üle Eesti ja kaasata erinevaid ühiskonnagruppe kaasaegsete e-lahenduste abil (Skype jm). Ka sotsiaalmeedia pakub tänapäeval head võimalust valijateni jõudmiseks, olen loonud avaliku elu tegelase Facebooki-konto (Krista Mulenok).

Hea koostöö peaks jätkuma kodanikuühiskonna organisatsioonidega ja nende liikmeskonnaga, listide kaudu on võimalik edastada informatsiooni kiirelt ja mugavalt. Vähim, mida ma europarlamendi saadikuna teha saaksin, on annetada oma esimene palk heategevuseks, sealjuures kaasates oma valijaid abivajajate leidmiseks.

Saadik ei tohiks oma valijatele võõraks jääda! Olen võitnud Sky Plusi ja talent.ee konkursi ning lubanud, et saadikuna ei kao ära Brüsseli koridoridesse, vaid annan Sky Plusi kuulajatele ülevaateid oma tegevuse kohta.

Olga Sõtnik:
Kodanike kaasamine on ülioluline nii kohaliku, riigi kui ka Euroopa tasandil. Kuna Eestis on inimeste arv peaaegu kõige väiksem Euroopas, siis on võimalik saada väga suure osaga inimestest ning organisatsioonidest otsest kontakti. Suhtlemiseks kavatsen kasutada nii elektroonilisi kanaleid, veebileht, sotsiaalsed võrgustikud, e-mail jne., kui ka avada Eestis büroo, kuhu igaüks saab pöörduda oma murede ja ettepanekutega ning kus hakkan regulaarselt inimesi vastu võtma.
Sõltuvalt teemast hakkan ise küsima arvamusi huvigruppide käest seisukoha kujundamiseks.

Silver Meikar:
Mina võtan vabakonna, häkkerid, aktivistid ja radikaalid Euroopa Parlamenti kaasa. Kaasamine on vale sõna. Ma tahan avada tee otsustusprotsesside sisuliseks mõjutamiseks ja kasutan selleks kõiki võimalusi. Demokraatia pole ainult seisukohtade tasandamine keskmisele valijale aktsepteeritavaks kompromissiks, vaid ka uute, teravate ideede toomine debatti. Minu eesmärk on pakkuda alternatiivi laiatarbedemokraatiale ning mu põhimõteteks on täielik avatus ja läbipaistvus, väliste ekspertarvamuste kasutamine ning konventsionaalsete piiride puudumine. Viimase all pean silmas seda, et ei kavatse ennast suruda poliitikute tavapärasesse tegevusraami, vaid kasutan kõiki innovaatilisi, vajadusel ka radikaalseid viise eesmärgi saavutamiseks.

Euroopa Parlamendi saadikule on ette nähtud rikkalikud rahalised võimalused kontori loomiseks. Olen ainuke kandidaat, kes juba kandideerimise ajal on välja öelnud, kes sinna kuuluma hakkavad. Tõeliselt vaba ja kultuurse infoühiskonna saavutamise nimel hakkab koos minuga tööle Märt Põder, Eesti Piraadipartei eestvedaja. Poliitilise süsteemi avamise ning uue põlvkonna väärtuste toomiseks poliitilisse debatti Eestis vajan Gea Kangilaskit, kes on Tartu Vabakunna aktivist. Lisaks Tartule kavatsen avada Euroopa Parlamendi saadiku kontori Kiievis.

Tanel Talve:
Kuigi ma olen üksikkandidaat, ei tähenda see seda, et olengi päris üksi. Mul ei ole nö. tagatuba, aga mul on päris suur eestuba, kus on palju häid nõuandjaid alates maaelu arendajatega ja lõpetades kultuuriinimestega. Kuna kavatsen Euroopa Parlamendis pöörata jätkuvalt põhitähelepanu regionaalarengule ja maapiirkondade jätkusuutlikusele, siis jätkan koostööd näiteks külaliikumisega Kodukant, samuti erinevate külaseltsidega üle Eesti, kohalike omavalitsuste esindajatega jne.

 

Avatud Eesti Fondi kommentaar vastustele:
On meeldiv ja julgustav, et kandidaadid lubavad valituks saamise korral enneolematut infovoogu. Samal ajal aga jäävad vastused üsna ühtmoodi üldsõnaliseks. Uues ametis oleks saadikutel mõistlik lähtuda europarlamendi töö spetsiifikast ja kujundada oma suhtlus- ja kaasamisviisid vastavalt sellele, mis teemaga ja mis vormis nad tegelevad. Näiteks raportöörina on saadikutel eriti head võimalused tegeleda põhjalikult huvigruppidega nii kodus kui Brüsselis.

Teinekord aga on kaasatavatele suureks abiks seegi, et saadik informeerib õigeid inimesi õigel ajal nende valdkonda puudutavatest uutest seadusandlikest algatustest. Oluline on valida kaasatavale sihtgrupile sobiv keel ja mugav suhtluskanal. Ei maksa jääda ootama, et kõik huvilised saadiku ametlikule kodulehele jõuavad; oma tööd ja europarlamendis õhus olevaid teemasid tuleks järjepidevalt lihtsas ja arusaadavas keeles selgitada nii sotsiaalmeedia kui traditsiooniliste meediakanalite vahendusel.

Huvitaval kombel ei ole keegi vastanutest märkinud, et vabaühenduste üle-euroopalised katusorganisatsioonid võiksid olla heaks infoallikaks ja koostööpartneriteks.

Eesti Väitlusseltsi kommentaar vastustele: 
Väga hea vastuse annab sellele küsimusele Anvar Samost. Kuigi küsiti ainult kuidas-küsimus mehhanismi kohta, annab ta ammendava vastuse nii selle kohta, kuidas ta kavatseb ühendust hoida, selle kohta, miks on üldse ühenduse hoidmine vajalik kui ka selle kohta, mis küsimused valijaid tagasisidena huvitavad. Vastus näitab nii seda, et ta on valijate huvidega kursis kui ka seda, et ta on mõelnud läbi, kuidas ühendust pidada.

Krista Mulenok ja Silver Meikar kirjeldavad põhjalikumalt mehhanismi, mis oli ka küsimuse sisu, kuid erinevalt Samostist ei astu ekstra samme selleks, et põhjendada ühenduse pidamise vajalikkust. Lisaks kasutab Mulenok vastust selleks, et sokutada sisse oma asjassepuutumatu ühe kuupalga annetamine, mis inimlikul tasandil on soe ja kiiduväärt tegevus, kuid probleemide mastaapsust arvestades pigem kampaaniatrikk kui reaalne lahendus millelegi.

Eraldi juhime veel tähelepanu, et küsimus käib kaasamise kohta, samas kui mitmes vastuses annab tooni pigem info jagamine ühesuunaliselt.

Toimetas
Tiiu Laks

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Kuidas võitleksid kandidaadid noorte tööpuuduse probleemiga
  2014

  Valimiste valvurid palusid erinevatel vabaühendustel sõnastada kandidaatidele ühe oma valdkonnas olulise küsimuse. Palusime sellele vastata ühel partei poolt valitud kandidaadil igast erakonnast ning üksikkandidaatidel. Seatud tähtajaks laekunud vastuseid palusime kommenteerida nii küsinud vabaühendusel kui Eesti Väitlusseltsil.

 • foto
  Millised peaksid kandidaatide arvates olema EL-i ja NATO suhted
  2014

  Valimiste valvurid palusid erinevatel vabaühendustel sõnastada kandidaatidele ühe oma valdkonnas olulise küsimuse. Palusime sellele vastata ühel partei poolt valitud kandidaadil igast erakonnast ning üksikkandidaatidel. Seatud tähtajaks laekunud vastuseid palusime kommenteerida nii küsinud vabaühendusel kui Eesti Väitlusseltsil.

 • foto
  Mis juhtub EL-i põllumajanduspoliitikaga pärast 2020. aastat?
  2014

  Valimiste valvurid palusid erinevatel vabaühendustel sõnastada kandidaatidele ühe oma valdkonnas olulise küsimuse. Palusime sellele vastata ühel partei poolt valitud kandidaadil igast erakonnast ning üksikkandidaatidel. Seatud tähtajaks laekunud vastuseid palusime kommenteerida nii küsinud vabaühendusel kui Eesti Väitlusseltsil.

 • foto
  Mida arvavad europarlamendi kandidaadid diskrimineerimiskeelust
  2014

  Valimiste valvurid palusid erinevatel vabaühendustel sõnastada kandidaatidele ühe oma valdkonnas olulise küsimuse. Palusime sellele vastata ühel partei poolt valitud kandidaadil igast erakonnast ning üksikkandidaatidel. Seatud tähtajaks laekunud vastuseid palusime kommenteerida nii küsinud vabaühendusel kui Eesti Väitlusseltsil.

 • foto
  Kas metsaressursside kasutus peaks olema kogu EL-is üheselt reguleeritud
  2014

  Valimiste valvurid palusid erinevatel vabaühendustel sõnastada kandidaatidele ühe oma valdkonnas olulise küsimuse. Palusime sellele vastata ühel partei poolt valitud kandidaadil igast erakonnast ning üksikkandidaatidel. Seatud tähtajaks laekunud vastuseid palusime kommenteerida nii küsinud vabaühendusel kui Eesti Väitlusseltsil.

 • foto
  Valimiste valvurite autahvel: kes rikkusid valimistava ja kes käitusid eeskujulikult
  2014

  Valimistsükli suhtelist rahulikkust näitab fakt, et tavapäraste iganädalaste "autahvlite" asemel panid viimase kuu jooksul toimuval silma peal hoidnud valimiste valvurid kokku vaid ühe edetabeli. Erinevalt eelmistest kordadest loetlesid valvuritena tegutsenud Urmo Kübar, Margo Loor, Toomas Mattson, Anna Karolin, Ülle Madise ja Sergei Metlev lisaks silmapaistvamatele valimistava rikkumistele üles ka valimistsükli positiivsed jooned. Järjestus ja kommentaarid on läbilõige valvurite seisukohtadest ega peegelda tingimata kõigi ühist arvamust.

 • foto
  Kuidas kavatsevad europarlamendi kandidaadid kodanikke otsustusprotsessidesse kaasata
  2014

  Valimiste valvurid palusid erinevatel vabaühendustel sõnastada kandidaatidele ühe oma valdkonnas olulise küsimuse. Palusime sellele vastata ühel partei poolt valitud kandidaadil igast erakonnast ning üksikkandidaatidel. Seatud tähtajaks laekunud vastuseid palusime kommenteerida nii küsinud vabaühendusel kui Eesti Väitlusseltsil.

 • foto
  Kuidas muudaks europarlamendi kandidaadid elu arengumaades inimväärsemaks
  2014

  Valimiste valvurid palusid erinevatel vabaühendustel sõnastada kandidaatidele ühe oma valdkonnas olulise küsimuse. Palusime sellele vastata ühel partei poolt valitud kandidaadil igast erakonnast ning üksikkandidaatidel. Seatud tähtajaks laekunud vastuseid palusime kommenteerida nii küsinud vabaühendusel kui Eesti Väitlusseltsil. 

 • foto
  Toomas Mattson: tõeuputus Tallinnas
  2014

  Riigikontrolli avalike suhete juht ja valimiste valvur Toomas Mattson kirjutab sellest, kuidas Keskerakond kasutab "juhuslikult" linna raha europarlamendi valimiste eel oma kandidaatide ja teemade esile tõstmiseks.

 • foto
  EL ja NATO peaks tihedamat koostööd tegema
  2014

  Valimiste valvamises osalevad sel kevadel sisulise diskussiooni rikastamise eesmärgil ka erinevad Eesti vabaühendused. Nad annavad oma valdkonda silmas pidades nõu, millele peaks valija oma häält andes tähelepanu pöörama. Valimiste ühe võtmeteema, julgeoleku seisukohast kõige olulisemad punktid toob välja Eesti NATO ühing.

 • foto
  Põllumajandus EL-is: vaja on võrdseid konkurentsitingimusi koos riiklike eripärade arvestamisega
  2014

  Valimiste valvamises osalevad sel kevadel sisulise diskussiooni rikastamise eesmärgil ka erinevad Eesti vabaühendused. Nad annavad oma valdkonda silmas pidades nõu, millele peaks valija oma häält andes tähelepanu pöörama. Ühel liidus enim poleemikat tekitanud teema, põllumajanduse, seisukohast olulisemad punktid toob välja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda.

 • foto
  ENL: Kuidas kaasata noori Euroopa tasandi otsustusprotsessidesse?
  2014

  Valimiste valvamises osalevad sel kevadel sisulise diskussiooni rikastamise eesmärgil ka erinevad Eesti vabaühendused. Nad annavad oma valdkonda silmas pidades nõu, millele peaks valija oma häält andes tähelepanu pöörama. Noorte jaoks olulisi küsimusi avab Eesti Noorteühenduste Liit (ENL).

 • foto
  ELF: Euroopa Parlament kaitsku liigirikkust
  2014

  Valimiste valvamises osalevad sel kevadel sisulise diskussiooni rikastamise eesmärgil ka erinevad Eesti vabaühendused. Nad annavad oma valdkonda silmas pidades nõu, millele peaks valija oma häält andes tähelepanu pöörama. Omapoolseid võtmeteemasid jagab Eestimaa Looduse Fond.

 • foto
  Eesti Inimõiguste Keskus: eurosaadikud tegelegu võrdse kohtlemise, põgenike ja andmekaitsereformiga
  2014

  Valimiste valvamises osalevad sel kevadel sisulise diskussiooni rikastamise eesmärgil ka erinevad Eesti vabaühendused. Nad annavad oma valdkonda silmas pidades nõu, millele peaks valija oma häält andes tähelepanu pöörama. Kolm kõige olulisemat inimõigustega seotud teemat toob välja Eesti Inimõiguste Keskus.

 • foto
  Valija peaks eurosaadikute tegemistel Bürsselis silma peal hoidma
  2014

  Valimiste valvamises osalevad sel kevadel sisulise diskussiooni rikastamise eesmärgil ka erinevad Eesti vabaühendused. Nad annavad oma valdkonda silmas pidades nõu, millele peaks valija oma häält andes tähelepanu pöörama. Kolm soovitust annab siin kodanikuühiskonna ning osalusdemokraatia arendamisega tegelev Avatud Eesti Fond.

 • foto
  Europarlamendi kandidaatidel soovitatakse vaadata Aafrika poole
  2014

  Valimiste valvamises osalevad sel kevadel sisulise diskussiooni rikastamise eesmärgil ka erinevad Eesti vabaühendused. Nad annavad oma valdkonda silma pidades nõu, millele peaks valija oma häält andes tähelepanu pöörama. Esimesena toob kolm olulist punkti välja Arengukoostöö Ümarlaud.

 • foto
  Urmo Kübar: valimiskampaania või lasteaed?
  2014

  Reformierakond astub täna avaldatud reklaamiga samale rajale, mida IRL juba tallas, sidudes konkurendi - Keskerakonna esinumbri Edgar Savisaare - ühemõtteliselt Putini ja Kremliga kui Eestile ohtliku valikuga, ning pakkudes ennast välja Eesti-sõbraliku alternatiivina. Ka pildikeel on mõlemal äärmuseni lihtsustatud, samamoodi kujutavad head ja halba oma joonistustel algklasside õpilased.

 • foto
  IRL ei nõustu hinnanguga hea valimistava rikkumisest
  2014

  Isamaa ja Res Publica Liidu silmis on erakonna Euroopa Parlamendi valimiskampaania puhul õigustatud Edgar Savisaare kujutise kasutamine oma sõnumi illustreerimiseks.

 • foto
  Valimiste valvur: IRL rikkus selgelt head valimistava
  2014

  Euroopa Parlamendi valimiskampaania on käivitunud üldjoontes mõõdukalt ja tagasihoidlikult. Jõuliselt ja negatiivselt paistab aga silma valimistava selgelt rikkunud IRL, kelle järelhaagis rikkus lausa mitut valimistava sätet: konkreetsele isikule (ehk Edgar Savisaarele) ja negatiivsusele keskenduv kampaania ning valijate hirmutamine (eriti keerulisel julgeolekupoliitilisel ajal).

 • foto
  Valimiste valvurid alustavad tööd
  2014

  Sel nädalal alustavad taas tööd hea valimistava valvurid, kes hoiavad silma peal Euroopa parlamenti kandideerivate poliitikute valimiskampaaniatel. Valvurite kokkuvõtteid ja märkusi saab lugeda Eesti Rahvusringhäälingu valimisteportaalist valimised.err.ee.