VALIMISBLOGI: Uku Toom: rahva tahte teed on imelikud

Uku Toom on rahvusringhäälingu raadiouudiste toimetaja. (Foto: ERR/Ülo Josing)
Uku Toom
19.05.2014 10:22
Allikas: Vikerraadio kommentaar
Rubriik: valimisblogi

Kui vaadata Emori poolt viimati välja toodud võimalikke eelistusi, siis meenub kohe kaks vanasõna: rahva hääl on jumala hääl ja issanda teed on imelikud. Emor andis korraga kahe küsitluse tulemused – riigikogu ja europarlamendi valimisteks. Ja mida me näeme? Kui riigikogus peab rahvas kompetentseimaks Reformierakonda, siis europarlamendis hoopiski Keskerakonda. Nihe on üle 8 protsendi.

Kui Keskerakond oleks praegu üldiselt populaarseim, oleks asi lihtne. Aga ei ole ju.

Targad eksperdid ütlevad, et europarlamendi küsitluse puhul mängivad rohkem rolli konkreetsed isikud, mis teeb asja veel mõistatuslikumaks. Tähendab, et kümme aastat Euroopa vahet jooksnud ning asju ajanud Andrus Ansip ja Urmas Paet teavad sellest kõigest tunduvalt vähem kui Edgar Savisaar, Jüri Ratas või Jaana Toom?

Aga muidugi teab küsitluse järgi kõigest kõige rohkem Indrek Tarand, keda hoiab edetabeli eesotsas tegelikult kinnipidamine traditsioonist. Paljud, kes eelmistel valimistel tema poolt hääletasid, leiavad, et seda võiks teha ka nüüd, kuigi otsest põhjust nagu pole.

Teistel üksikkandidaatidel taolist traditsiooni ei ole ja nad jäävad kaugele maha. Arvaku eksperdid Kristiina Ojulandi või Olga Sõtniku tarkadest seisukohtadest Eesti Päevalehe debattides mida iganes, toetusprotsente ei lisandu. Üks kuni kaks protsenti ei saa olla tulemus, millega rahul olla. Ei usu, et see nüüd nädalaga tunduvalt kasvaks.

Erakondade juurde tagasi tulles – populaarsusedetabelit juhtival Keskerakonnal on seis muidugi veider. Kui tänane olukord kestab ja nad peaksid saama europarlamendis kaks kohta, on kõige olulisem pronksmedal. Edgar Savisaar, kellele on ehitatud kogu Keskerakonna kampaania, korjab oma hääled ja astub kõrvale ning europarlamenti lähevad need, kelle valijad Savisaart ei toeta. Pärast ollakse imestunud, et saadikud lahkuvad Keskerakonnast.

Ma tean küll, et nii pole võimalik, aga Keskerakonna valijate jaoks võiks kehtida umbes taoline reegel: olen Tartust, hääletan muidugi Edgar Savisaare poolt, sest valmissüsteemi tõttu on see üldse ainus võimalus tema poolt hääletada, aga kuna ma tean, et ta Brüsselisse ei lähe, siis kandke minu hääl üle Aadu Mustale.

Aga aitab fantaasiast.

Muud esinumbrid on oma kohtadel. Ja taas on näha, et nimekirjas on jõud. Kus on Ene Ergmaga võrreldes kohalike valimiste täht Eerik-Niiles Kross või riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson? Vaid konservatiivses rahvaerakonnas jääb esinumber Martin Helme praegu isale Mart Helmele alla, aga see on mäng tagaplaanil.

Mõni sõna veel valmiskampaaniast, mida on ja ei ole ka. Aga meelde jääb kaks näidet.

Esiteks mulle koju saadetud postkaart Edgar Savisaare ja Oudekki Loonega ning kehutusega „vali targad inimesed“, mis on viide sellele, et Jüri Ratase, Kadri Simsoni ja teiste suhtes on kahtlusi. Teiseks muidugi liftireklaam Andrus Ansipiga. Selle lavastaja on kindlasti kõigist rahvateatritest lahti lastud.

Toimetas
Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: taas isikuvalimised, lõpuks ometi sisulised valimised
  2014

  Vana-tuntud tõdemus ütleb, et see, kes defineerib valimiste põhikonflikti, võidab ka valimised. Käesolevate europarlamendi valimiste puhul on aga raske seda põhikonflikti määratleda – taas kipuvad tulema isikukesksed valimised. Tänaseks lõppenud valimiskampaania võttis üldse huvitavaid pöördeid: teemapõhistest valimistest on sujuvalt saanud isikukesksed valimised, meelelahuslikest valimistest sisulisemat debatti soosivad valimised.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Riho Laurisaar: korraldaks valimised iga kümne aasta tagant?
  2014

  Igasuguste valimistega seostuvad kohe vastuolud, ikka nende va tunnete ja mõistuse vahel. Selge see, et valik peaks olema tehtud läbimõeldult ja mõistusega. Kaalul on ju Eesti, antud juhul lausa terve Euroopa saatus. Seega peaks ennast justkui asjadega kurssi viima, valima kandidaadi, kes asjast kõige enam jagab ja meid, see tähendab siis Euroopat ka kõige väärikamalt esindada oskaks. Oleks nagu lihtne.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Peeter Kaldre: europarlamendis laulad oma fraktsiooni laulu
  2014

  Praegustel Euroopa Parlamendi valimiste debattidel on silma ja kõrva jäänud küsimus kandidaatidele: aga mida teie teeksite Euroopa parlamendis ära? Ja siis kukutakse laia suuga lubama, et kaitsen Eesti huve jne. Suhteliselt vähe on esile tulnud asjaolu, et tegelikult kuuluvad ju kõik saadikud fraktsioonidesse ja peavad laias laastus käituma nii, nagu need kooslused käituvad.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Eestis esindab üks Euroopa Parlamendi saadik 220 800 inimest
  2014

  Valimisblogi toimkond lasi taaskord mõned numbrid läbi masina ja tootis lugejatele kaks põnevat graafikut selle kohta, kui palju on Euroopa Liidu liikmesriikidel kohti Euroopa Parlamendis ja mitut oma riigi kodanikku iga saadik seal esindab.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Rain Kooli: sassis rollid
  2014

  „See siin on reklaam. Reklaam ütleb tavaliselt sulle, mida pead tegema, aga see reklaam ütleb sulle, et sina ütleksid meile, mida peaksime tegema.“ Nii kõlab vabalt refereerituna Euroopa parlamendi valimiste kui selliste tele-, raadio- ja kinokampaania. Mõte on, et minge valima, sest iga hääl on tähtis. Täiesti nõus ja kõik oleks kaunis, kui kampaaniaga ei oleks seotud üks tõsine aga.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Uku Toom: rahva tahte teed on imelikud
  2014

  Kui vaadata Emori poolt viimati välja toodud võimalikke eelistusi, siis meenub kohe kaks vanasõna: rahva hääl on jumala hääl ja issanda teed on imelikud. Emor andis korraga kahe küsitluse tulemused – riigikogu ja europarlamendi valimisteks. Ja mida me näeme? Kui riigikogus peab rahvas kompetentseimaks Reformierakonda, siis europarlamendis hoopiski Keskerakonda. Nihe on üle 8 protsendi.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Kaja Kunnas: miks eurousku Eesti elanik ikkagi valida ei viitsi?
  2014

  "Ei lähe valima!" Mees, kellega rääkisin, oli oma valikus kindel juba kuu aega enne europarlamendi valimisi, kui tegin oma esimest valimiseelset tänavaküsitlust Tallinna kesklinnas Soome lugejate jaoks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Kui muutliku meelega on e-valijad?
  2014

  Üheksa aasta jooksul on toimunud kuued valimised, mil on saanud valida ka e-hääle andes. Kuna e-valimised võimaldavad valijal muuta oma häält, siis vaatasime, kui muutliku meelega on Eesti valijad.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Maarja Roon: mis juhtub kassiga?
  2014

  Uksest astub sisse nokamütsiga noormees, rula käes. "Väidetavalt ei hooli noored mitte millestki," märgib noore naise hääl. Noormees teeb paar krooksatust ning hakkab rulaga sõitma, kuid oh õnnetust, tema teele satub enda kasimisega ametis olev kass. Rulataja kukub maha ja jääb surnult lamama, kõrs ajust välja turritamas.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Alari Rammo: miks ma kampaaniat ei jälgi
  2014

  Muidu on valimistel alati häda, et mul on Põhja-Tallinnas kas hulk vastukarva parteisid ja isikuid või kandideerib meeldiv inimene erakonnas, mille väärtusi on mul väga raske toetada. Eurovalimistel on nüüd ringkond üks ja ma saaksin valida ometi kõigi kandidaatide vahel. Jama on aga ikka – ma ei taha üldse, et mulle sümpaatne inimene Brüsselisse koliks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: kui(das) haritud on meie eurovalimiste kandidaadid
  2014

  Veel natuke statistikat. Lennutasime Vabariigi Valimiskomisjoni kokku kogutud info Euroopa Parlamenti kandideerivate poliitikute hariduse kohta üles pilvedesse ja saime vastu sõnapilved, kus "pilves" oleva sõna suurus on vastavuses selle esinemistihedusega. 

 • foto
  VALIMISBLOGI: europarlamendi kandidaadid numbrites
  2014

  Lasime Vabariigi Valimiskomisjonilt saadud Euroopa Parlamenti kandideerivate poliitikute andmed läbi statistikamasina, mille tulemusena sündis väike interaktiivne graafik, mille leiate siit samast alt. 

 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: julgeolekuelevant toas
  2014

  Kõik erakonnad teavad, et julgeolek ning Vene-oht on nende valimiste põhiline toit. Kuid samas ollakse nõutud, millise noa-kahvliga seda süüa või kuidas valijale serveerida. Mõned parteid on kahjuks minetanud igasugused seni Eesti poliitkampaaniates kehtinud lauakombed.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Rahu teile, igavesed puhkajad!
  2014

  Keskerakonna valimisloosung tekitab kohati ka tragikoomilisi olukordi. Teiste paikade hulgas on Edgar Savisaare pildiga plakat üles seatud Rahumäe kalmistu väravas olevas bussipeatuses, mistõttu loosunglik hüüatus „Rahu!“ saab hoopis uued tähendusmõõtmed.