VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: taas isikuvalimised, lõpuks ometi sisulised valimised

Tõnis Saarts on Tallinna ülikooli politoloog. (Foto: Postimees/Scanpix)
Tõnis Saarts
25.05.2014 13:41
Rubriik: valimisblogi

Vana-tuntud tõdemus ütleb, et see, kes defineerib valimiste põhikonflikti, võidab ka valimised. Käesolevate europarlamendi valimiste puhul on aga raske seda põhikonflikti määratleda – taas kipuvad tulema isikukesksed valimised. Tänaseks lõppenud valimiskampaania võttis üldse huvitavaid pöördeid: teemapõhistest valimistest on sujuvalt saanud isikukesksed valimised, meelelahuslikest valimistest sisulisemat debatti soosivad valimised.

Tagantjärele võib öelda, et kordus varasemate europarlamendi valimiste stsenaarium: erakonnad üritavad kõigest väest teha erakonnasõnumitel põhinevaid valimisi, aga välja tulevad ikka isikuvalimised, kus põhitrumbiks on kandidaatide imago ja kompetents.

Parteid on juba kolmandat korda selles liinis libastumas. Esimestel Euroopa Parlamendi valimistel (2004) lootis Res Publica korrata aasta varasemate parlamendivalimiste edulugu, püüdes taaselustada “vanad ja korrumpeerunud jõud vs. uued ja puhtad jõud” konflikti. Ilmnes aga, neil valimistel otsustavad valijad kandidaatide välispoliitilise kompetentsi põhjal ning rekordtulemuse tegi selles kaalukategoorias kõige säravam – Toomas Hendrik Ilves.

Eelmistel, 2009. aasta valimistel üritasid parteid suletud nimekirjade abil taas müüa erakondandlikke brände ja reklaamida oma siseriiklikke saavutusi. Taas mindi alt – põhiteemaks kujunes hoopis “suletud nimekirjade poolt ja vastu” ning selle taustal tuli parteidel end jällegi lülitada isikuvalimiste lainele.

Paistab, et ei aita siin suletud nimekirjad ega geopoliitilised vapustused lähinaabruses: Eesti valijad lähenevad Euroopa Parlamendi valimistele ikka ennekõike kandidaadipõhiselt, mitte ei tee oma valikuid erakondlikke sõnumite ja viimaste poolt kunstlikult konstrueeritud vastanduste toel.

Positiivne on aga teine nihe: meelelahutusele ja efektsetele PR-trikkidele ülesehitatud valimiste asemel suubus seekordne kampaania palju sisulisemasse voolusängi. Kõikides meediakanalites peeti üsnagi kvaliteetseid debatte, toimus palju otsekohtumisi valijatega jne. Kui kampaania alguses oli karta, et korratakse eelmise aasta IRLi gerilja-kampaania võtteid ning see müüb, siis pärast IRLi halvamaitselist Putin-Savisaar plakatiaktsiooni sai selgeks, et avalikkus on selliste kampaaniavõtete osas sedapuhku pigem tõrjuv ja parteidel tuleb n-ö peale minna teise taktikaga.

Muidugi, nende jaoks, kes hindavad valimistes meelelahutuslikkust, dramaatilisust ja skandaaliderohkust, on need valimiseelsed ajad olnud tõesti igavad. Samas vaevalt on Eesti kampaaniakultuur laiemas perspektiivis palju kaotanud sellest, et erakondadel ei õnnestunud sedapuhku korrata sügisest valimistsirkust.

Toimetas
Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: taas isikuvalimised, lõpuks ometi sisulised valimised
  2014

  Vana-tuntud tõdemus ütleb, et see, kes defineerib valimiste põhikonflikti, võidab ka valimised. Käesolevate europarlamendi valimiste puhul on aga raske seda põhikonflikti määratleda – taas kipuvad tulema isikukesksed valimised. Tänaseks lõppenud valimiskampaania võttis üldse huvitavaid pöördeid: teemapõhistest valimistest on sujuvalt saanud isikukesksed valimised, meelelahuslikest valimistest sisulisemat debatti soosivad valimised.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Riho Laurisaar: korraldaks valimised iga kümne aasta tagant?
  2014

  Igasuguste valimistega seostuvad kohe vastuolud, ikka nende va tunnete ja mõistuse vahel. Selge see, et valik peaks olema tehtud läbimõeldult ja mõistusega. Kaalul on ju Eesti, antud juhul lausa terve Euroopa saatus. Seega peaks ennast justkui asjadega kurssi viima, valima kandidaadi, kes asjast kõige enam jagab ja meid, see tähendab siis Euroopat ka kõige väärikamalt esindada oskaks. Oleks nagu lihtne.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Peeter Kaldre: europarlamendis laulad oma fraktsiooni laulu
  2014

  Praegustel Euroopa Parlamendi valimiste debattidel on silma ja kõrva jäänud küsimus kandidaatidele: aga mida teie teeksite Euroopa parlamendis ära? Ja siis kukutakse laia suuga lubama, et kaitsen Eesti huve jne. Suhteliselt vähe on esile tulnud asjaolu, et tegelikult kuuluvad ju kõik saadikud fraktsioonidesse ja peavad laias laastus käituma nii, nagu need kooslused käituvad.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Eestis esindab üks Euroopa Parlamendi saadik 220 800 inimest
  2014

  Valimisblogi toimkond lasi taaskord mõned numbrid läbi masina ja tootis lugejatele kaks põnevat graafikut selle kohta, kui palju on Euroopa Liidu liikmesriikidel kohti Euroopa Parlamendis ja mitut oma riigi kodanikku iga saadik seal esindab.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Rain Kooli: sassis rollid
  2014

  „See siin on reklaam. Reklaam ütleb tavaliselt sulle, mida pead tegema, aga see reklaam ütleb sulle, et sina ütleksid meile, mida peaksime tegema.“ Nii kõlab vabalt refereerituna Euroopa parlamendi valimiste kui selliste tele-, raadio- ja kinokampaania. Mõte on, et minge valima, sest iga hääl on tähtis. Täiesti nõus ja kõik oleks kaunis, kui kampaaniaga ei oleks seotud üks tõsine aga.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Uku Toom: rahva tahte teed on imelikud
  2014

  Kui vaadata Emori poolt viimati välja toodud võimalikke eelistusi, siis meenub kohe kaks vanasõna: rahva hääl on jumala hääl ja issanda teed on imelikud. Emor andis korraga kahe küsitluse tulemused – riigikogu ja europarlamendi valimisteks. Ja mida me näeme? Kui riigikogus peab rahvas kompetentseimaks Reformierakonda, siis europarlamendis hoopiski Keskerakonda. Nihe on üle 8 protsendi.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Kaja Kunnas: miks eurousku Eesti elanik ikkagi valida ei viitsi?
  2014

  "Ei lähe valima!" Mees, kellega rääkisin, oli oma valikus kindel juba kuu aega enne europarlamendi valimisi, kui tegin oma esimest valimiseelset tänavaküsitlust Tallinna kesklinnas Soome lugejate jaoks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Kui muutliku meelega on e-valijad?
  2014

  Üheksa aasta jooksul on toimunud kuued valimised, mil on saanud valida ka e-hääle andes. Kuna e-valimised võimaldavad valijal muuta oma häält, siis vaatasime, kui muutliku meelega on Eesti valijad.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Maarja Roon: mis juhtub kassiga?
  2014

  Uksest astub sisse nokamütsiga noormees, rula käes. "Väidetavalt ei hooli noored mitte millestki," märgib noore naise hääl. Noormees teeb paar krooksatust ning hakkab rulaga sõitma, kuid oh õnnetust, tema teele satub enda kasimisega ametis olev kass. Rulataja kukub maha ja jääb surnult lamama, kõrs ajust välja turritamas.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Alari Rammo: miks ma kampaaniat ei jälgi
  2014

  Muidu on valimistel alati häda, et mul on Põhja-Tallinnas kas hulk vastukarva parteisid ja isikuid või kandideerib meeldiv inimene erakonnas, mille väärtusi on mul väga raske toetada. Eurovalimistel on nüüd ringkond üks ja ma saaksin valida ometi kõigi kandidaatide vahel. Jama on aga ikka – ma ei taha üldse, et mulle sümpaatne inimene Brüsselisse koliks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: kui(das) haritud on meie eurovalimiste kandidaadid
  2014

  Veel natuke statistikat. Lennutasime Vabariigi Valimiskomisjoni kokku kogutud info Euroopa Parlamenti kandideerivate poliitikute hariduse kohta üles pilvedesse ja saime vastu sõnapilved, kus "pilves" oleva sõna suurus on vastavuses selle esinemistihedusega. 

 • foto
  VALIMISBLOGI: europarlamendi kandidaadid numbrites
  2014

  Lasime Vabariigi Valimiskomisjonilt saadud Euroopa Parlamenti kandideerivate poliitikute andmed läbi statistikamasina, mille tulemusena sündis väike interaktiivne graafik, mille leiate siit samast alt. 

 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: julgeolekuelevant toas
  2014

  Kõik erakonnad teavad, et julgeolek ning Vene-oht on nende valimiste põhiline toit. Kuid samas ollakse nõutud, millise noa-kahvliga seda süüa või kuidas valijale serveerida. Mõned parteid on kahjuks minetanud igasugused seni Eesti poliitkampaaniates kehtinud lauakombed.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Rahu teile, igavesed puhkajad!
  2014

  Keskerakonna valimisloosung tekitab kohati ka tragikoomilisi olukordi. Teiste paikade hulgas on Edgar Savisaare pildiga plakat üles seatud Rahumäe kalmistu väravas olevas bussipeatuses, mistõttu loosunglik hüüatus „Rahu!“ saab hoopis uued tähendusmõõtmed.