VALIMISBLOGI: Rain Kooli: sassis rollid

Rain Kooli on rahvusringhäälingu arvamustoimetaja. (Foto: ERR/Ülo Josing)
Rain Kooli, uudised.err.ee arvamustoimetaja
19.05.2014 19:19
Allikas: Vikerraadio päevakommentaar
Rubriik: valimisblogi

„See siin on reklaam. Reklaam ütleb tavaliselt sulle, mida pead tegema, aga see reklaam ütleb sulle, et sina ütleksid meile, mida peaksime tegema.“ Nii kõlab vabalt refereerituna Euroopa parlamendi valimiste kui selliste tele-, raadio- ja kinokampaania. Mõte on, et minge valima, sest iga hääl on tähtis. Täiesti nõus ja kõik oleks kaunis, kui kampaaniaga ei oleks seotud üks tõsine aga.

Pean sissejuhatuseks ütlema, et saan ikka ja jälle nii ajakirjanduse seest kui ka väljast kuulda, et mu seisukohad ajakirjanduse ja selle kvaliteetsuse suhtes kipuvad liiga ranged olema. Suur osa mu kolleegidest näiteks ei jaga mu arusaama, et kõrvaltvaataja positsiooni säilitamise huvides ei peaks ajakirjanikud valimistel osalema isegi mitte hääletajatena. Niisiis võib siinkohal esitatu tunduda ehk liiga tõsimeelne, aga mis teha.

Europarlamendi valimistele ärgitab meid minema üks väga tuntud hääl*. Hääl, mis on nii hea ja omapärase kõlaga, et ma julgeks nimetada seda häält peaaegu et üldise usaldusväärsuse kehastuseks. Mis tähendab ju ometi, et see hääl sobib institutsionaalse, erakondadeülese kampaania jaoks eriti hästi. Kõik olekski tore, kui see sama hääl ei kehutaks meid teisal... andma oma häält ühe konkreetse erakonna konkreetse kandidaadi poolt.

Jah, paljud näitlejad on Eestis otsapidi eraettevõtjad ja nende isiksus on nende toode. Seega on võimatu ka reklaamides osalemise kohta ettekirjutusi teha. Aga ma loodan, et te mõistate, kui ma ütlen, et minu arust tekib vastuoluline olukord, kui sama inimene rõhutab oma hääle ja olemusega valimiste olulisust üldiselt ning samal ajal suunab valijaid kindla kandidaadi poole.

Enda jaoks mõeldamatuid olukordi olen nende valimistega seoses täheldanud veelgi. Mina avalik-õigusliku meediamaja esindajana ei toetaks oma näo ja nimega ühtegi poliitikasse pürgivat kandidaati, ükskõik kui hea tuttavaga tegemist oleks. Aga ma mõistan, et igaühel meist on oma kodanikuõigused ja lähenemisi võib olla erinevaid.

Ma siiski meeleldi näeksin ajakirjandust ja selles töötavaid inimesi mõistlikult lahus poliitikast ja selles olevatest või sinna pürgivatest inimestest – olgu siis tegemist presidendi-, parlamendi- või väiksemagi vallavolikogu valimistega. Jah, naljaga pooleks öeldu, et reporteril ei ole sõpru, vaid allikad (ning et toimetajal pole isegi allikaid mitte) võib ju ebainimlik tunduda, aga nii see juba on – või vähemalt peaks olema, kui asi läheb ajakirjanike ja poliitikute suheteni.

Ning lõpuks on see ometi ju ainult ametivaliku küsimus. Kes tahab poliitikutega sõbrustada, võib alati hakata suhtekorraldajaks. Või ärimeheks.

* Jutt käib Mait Malmstenist


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: taas isikuvalimised, lõpuks ometi sisulised valimised
  2014

  Vana-tuntud tõdemus ütleb, et see, kes defineerib valimiste põhikonflikti, võidab ka valimised. Käesolevate europarlamendi valimiste puhul on aga raske seda põhikonflikti määratleda – taas kipuvad tulema isikukesksed valimised. Tänaseks lõppenud valimiskampaania võttis üldse huvitavaid pöördeid: teemapõhistest valimistest on sujuvalt saanud isikukesksed valimised, meelelahuslikest valimistest sisulisemat debatti soosivad valimised.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Riho Laurisaar: korraldaks valimised iga kümne aasta tagant?
  2014

  Igasuguste valimistega seostuvad kohe vastuolud, ikka nende va tunnete ja mõistuse vahel. Selge see, et valik peaks olema tehtud läbimõeldult ja mõistusega. Kaalul on ju Eesti, antud juhul lausa terve Euroopa saatus. Seega peaks ennast justkui asjadega kurssi viima, valima kandidaadi, kes asjast kõige enam jagab ja meid, see tähendab siis Euroopat ka kõige väärikamalt esindada oskaks. Oleks nagu lihtne.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Peeter Kaldre: europarlamendis laulad oma fraktsiooni laulu
  2014

  Praegustel Euroopa Parlamendi valimiste debattidel on silma ja kõrva jäänud küsimus kandidaatidele: aga mida teie teeksite Euroopa parlamendis ära? Ja siis kukutakse laia suuga lubama, et kaitsen Eesti huve jne. Suhteliselt vähe on esile tulnud asjaolu, et tegelikult kuuluvad ju kõik saadikud fraktsioonidesse ja peavad laias laastus käituma nii, nagu need kooslused käituvad.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Eestis esindab üks Euroopa Parlamendi saadik 220 800 inimest
  2014

  Valimisblogi toimkond lasi taaskord mõned numbrid läbi masina ja tootis lugejatele kaks põnevat graafikut selle kohta, kui palju on Euroopa Liidu liikmesriikidel kohti Euroopa Parlamendis ja mitut oma riigi kodanikku iga saadik seal esindab.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Rain Kooli: sassis rollid
  2014

  „See siin on reklaam. Reklaam ütleb tavaliselt sulle, mida pead tegema, aga see reklaam ütleb sulle, et sina ütleksid meile, mida peaksime tegema.“ Nii kõlab vabalt refereerituna Euroopa parlamendi valimiste kui selliste tele-, raadio- ja kinokampaania. Mõte on, et minge valima, sest iga hääl on tähtis. Täiesti nõus ja kõik oleks kaunis, kui kampaaniaga ei oleks seotud üks tõsine aga.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Uku Toom: rahva tahte teed on imelikud
  2014

  Kui vaadata Emori poolt viimati välja toodud võimalikke eelistusi, siis meenub kohe kaks vanasõna: rahva hääl on jumala hääl ja issanda teed on imelikud. Emor andis korraga kahe küsitluse tulemused – riigikogu ja europarlamendi valimisteks. Ja mida me näeme? Kui riigikogus peab rahvas kompetentseimaks Reformierakonda, siis europarlamendis hoopiski Keskerakonda. Nihe on üle 8 protsendi.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Kaja Kunnas: miks eurousku Eesti elanik ikkagi valida ei viitsi?
  2014

  "Ei lähe valima!" Mees, kellega rääkisin, oli oma valikus kindel juba kuu aega enne europarlamendi valimisi, kui tegin oma esimest valimiseelset tänavaküsitlust Tallinna kesklinnas Soome lugejate jaoks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Kui muutliku meelega on e-valijad?
  2014

  Üheksa aasta jooksul on toimunud kuued valimised, mil on saanud valida ka e-hääle andes. Kuna e-valimised võimaldavad valijal muuta oma häält, siis vaatasime, kui muutliku meelega on Eesti valijad.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Maarja Roon: mis juhtub kassiga?
  2014

  Uksest astub sisse nokamütsiga noormees, rula käes. "Väidetavalt ei hooli noored mitte millestki," märgib noore naise hääl. Noormees teeb paar krooksatust ning hakkab rulaga sõitma, kuid oh õnnetust, tema teele satub enda kasimisega ametis olev kass. Rulataja kukub maha ja jääb surnult lamama, kõrs ajust välja turritamas.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Alari Rammo: miks ma kampaaniat ei jälgi
  2014

  Muidu on valimistel alati häda, et mul on Põhja-Tallinnas kas hulk vastukarva parteisid ja isikuid või kandideerib meeldiv inimene erakonnas, mille väärtusi on mul väga raske toetada. Eurovalimistel on nüüd ringkond üks ja ma saaksin valida ometi kõigi kandidaatide vahel. Jama on aga ikka – ma ei taha üldse, et mulle sümpaatne inimene Brüsselisse koliks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: kui(das) haritud on meie eurovalimiste kandidaadid
  2014

  Veel natuke statistikat. Lennutasime Vabariigi Valimiskomisjoni kokku kogutud info Euroopa Parlamenti kandideerivate poliitikute hariduse kohta üles pilvedesse ja saime vastu sõnapilved, kus "pilves" oleva sõna suurus on vastavuses selle esinemistihedusega. 

 • foto
  VALIMISBLOGI: europarlamendi kandidaadid numbrites
  2014

  Lasime Vabariigi Valimiskomisjonilt saadud Euroopa Parlamenti kandideerivate poliitikute andmed läbi statistikamasina, mille tulemusena sündis väike interaktiivne graafik, mille leiate siit samast alt. 

 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: julgeolekuelevant toas
  2014

  Kõik erakonnad teavad, et julgeolek ning Vene-oht on nende valimiste põhiline toit. Kuid samas ollakse nõutud, millise noa-kahvliga seda süüa või kuidas valijale serveerida. Mõned parteid on kahjuks minetanud igasugused seni Eesti poliitkampaaniates kehtinud lauakombed.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Rahu teile, igavesed puhkajad!
  2014

  Keskerakonna valimisloosung tekitab kohati ka tragikoomilisi olukordi. Teiste paikade hulgas on Edgar Savisaare pildiga plakat üles seatud Rahumäe kalmistu väravas olevas bussipeatuses, mistõttu loosunglik hüüatus „Rahu!“ saab hoopis uued tähendusmõõtmed.