Urmo Kübar: aga mulle mõeldud kampaania?

Urmo Kübar
17.05.2014 13:02
Allikas: Vikerraadio päevakommentaar
Rubriik: Valimisarvamus

Kui paari nädala eest ilmusid korraga suuremate päevalehtede esikülgedel ja sotsiaalmeedias Reformierakonna seekordsed valimisreklaamid, pidin vastama mitmele küsijale, et kuidas neid hea valimistava seisukohalt hinnata. Küllap mäletate neid reklaame, kus ühel pool oli pilt võimalikult mossis ja väsinud Edgar Savisaarest, selja taga Kremli müürid ning taevas süngelt mustad pilved, selle kõrval aga sinimustvalge lipu taustal julgustavalt naeratav Andrus Ansip.

Sõnum pidi mõistagi olema, et üht valides tabab meid häda ja õnnetus, Moskva ike, samas kui teise juhtimisel marsime helgelt edasi iseseisvuse õnneteed.

“Lasteaed,” oli esimene mõte, mis mul neid reklaame vaadates tekkis. Just sel moel, et vaatajal mingitki kahtlusekübet ei saaks jääda, kujutatakse head ja halba lasteraamatutes ja –filmides. Sellistes, millest lapsedki kiiresti tüdivad, sest isegi väike inimene armastab mõelda.

Reformierakond polnud muidugi esimene. Veel paar nädalat varem lõikasid IRLi poisid ja tüdrukud kusagilt välja Savisaare ja Putini fotod ning kleepisid need siis niimoodi kokku, et onud justkui musitasid pildi peal. Üksikkandidaat Jevgeni Krištafovitš tuli välja videoga, kus saatis mõlemad musitajad omalt poolt korduvalt persse.

Eelmisel nädalal tegi keegi endale portsu uusi meilikontosid ja saatis neilt kirju sotsiaaldemokraatide ning Reformi- ja Keskerakonna nimelt. Kirjade algus ja lõpp kutsusid kampaaniat toetama, vaheosa loetles aga justkui tohutus avameelsuspuhangus üles kõik “allakirjutanu” puudused. No selline “olen loll ja otsin naist” tüüpi tekst, mida marakratid märkamatult üksteise seljale üritavad sokutada.

Negatiivses valimiskampaanias, kus keskendutakse oponendi valimise korral väidetavalt juhtuma hakkavatele hirmsatele asjadele või lihtsalt tema halvustamisele – olgu sel siis rohkem või vähem tõepõhja all – pole muidugi midagi uut. Eestiski on need kuulunud kõigi valimiste juurde ja me pole mingil juhul eriliselt halb näide. USA viimastel presidendivalimistel oli 76% Mitt Romney ja 86% Barack Obama telereklaamidest negatiivsed, üle-eelmistel avaldas kummagi põhikandidaadi meeskond ühe positiivse reklaami kohta kaks negatiivset.

Muidugi on kandidaatide seniste tegude, väljaütlemiste ja plaanide kritiseerimine oluline valimisdebati osa ning valijale tähtis informatsioon enne oma otsuse langetamist. Ent ka seda saab teha mitut moodi. Eesti Väitlusselts võttis näiteks sellesama Savisaare Krimmi-teemalise pressikonverentsi teksti, viis sellele läbi faktikontrolli ja avaldas artiklina. Uskuge, kordades huvitavam ja harivam lugemine kui mingite suudlemisplakatite loosungid, ja sugugi mitte üle jõu käiv. Mis veel olulisem – selline argumentatsioon võimaldab ka vastu vaielda, sest pole ju keegi meist kõigeteadja ega eksimatu. Kuidas sa aga vaidled solvava fotomontaažiga?

Kindlasti ei lähe need valimised Eestis ajalukku heade valimistavade jõhkra jalge alla tallamise näitena. Juba see, et kandidaate on kohalike või riigikogu valimistega võrreldes vähem ning valitavad kuus kohta ilmselt ihaldusväärsemad, võtab peagu maha näiteks peibutuspartide teema. Ka ei ole silma hakanud ministeeriumite või kohalike omavalitsuste raha eest kampaaniate tegemist. Uusi ja huvitavaid kandidaatide tutvustamise formaate on kasutusele võtnud meediakanalid ning ka paljud kandidaadid ise vuravad aktiivselt mööda maad ringi ja räägivad inimestega.

Sellistest kohtumistest, debattidest ja artiklitest tean, et tegelikult on ju suur osa kandidaatidest tublid, täitsa meeldivad ja intelligentsed inimesed, kelle mõtlemine ei ole jäänud kinni algkooli tasandil. Seda enam teeb nukraks, et kõige suurema levikuga reklaamikanaleid ei taheta kasutada oma selliste külgede esitamiseks. Kuhu jäävad seal sõnumid, mis innustaksid ja ärgitaksid mõtlema, näitaksid, et kandidaadil on plaan ja tahtmine midagi ära teha? Ehk siis ... kampaania täiskasvanutele?

Ma pole küll enam algaja valija, ent siiski meeldiks mulle mõelda, et mu hääl on piisavalt väärtuslik, et mitte anda seda kellegi poolt paljalt põhjusel, et keegi teine on veel halvem. Kui vistrikud ja häälemurre pole su jaoks enam homse, vaid pigem üleeilse päeva teema, pole ju ka palju paluda vastavat käitumist. Eriti inimeselt, kes ütleb, et tahab pürgida minu esindajaks.

Kui ajakirjanik küsib Indrek Tarandilt, et kas tema kandidaadinumbriga ringi vurav kampaaniaauto ei riku juhtumisi praegu kehtivat poliitilise välireklaami keeldu, vastab Tarand, et tema tõesti ei tea, mis number see suurelt tema autoklaasile kleebitud on.

 


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Kadi Herkül: millistes otsustes saavad Eesti eurosaadikud tegelikult kaasa rääkida
  2014

  Euroopa Parlamendi Eesti infobüroo juhataja Kadi Herkül leiab, et julgeoleku küsimustes saab Euroopa Parlamendis kaasa rääkida küll, kuid see peegeldub pigem kaudselt, näiteks otsustega, millega luuakse Eestisse paremad transpordi- ja energiaühendused Euroopaga.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Riho Laurisaar: korraldaks valimised iga kümne aasta tagant?
  2014

  Igasuguste valimistega seostuvad kohe vastuolud, ikka nende va tunnete ja mõistuse vahel. Selge see, et valik peaks olema tehtud läbimõeldult ja mõistusega. Kaalul on ju Eesti, antud juhul lausa terve Euroopa saatus. Seega peaks ennast justkui asjadega kurssi viima, valima kandidaadi, kes asjast kõige enam jagab ja meid, see tähendab siis Euroopat ka kõige väärikamalt esindada oskaks. Oleks nagu lihtne.

 • foto
  Eimar Veldre: Keskerakond ja Tarand suurimad langejad, sotsidel kõvim tõus
  2014

  Laupäeval avaldatud uuringutulemused osutavad nihkele erakondade toetuses: Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid eralduvad valimisjooksus, paistes silma selgelt esiletõusvate juhtkandidaatidega. Kuid tasub vaadata ka erakondade toetusprotsentide „sisse“ – kuidas jaguneb toetus kandidaatide vahel nimekirja sees.

 • foto
  Urmo Kübar: aga mulle mõeldud kampaania?
  2014

  Kui paari nädala eest ilmusid korraga suuremate päevalehtede esikülgedel ja sotsiaalmeedias Reformierakonna seekordsed valimisreklaamid, pidin vastama mitmele küsijale, et kuidas neid hea valimistava seisukohalt hinnata. Küllap mäletate neid reklaame, kus ühel pool oli pilt võimalikult mossis ja väsinud Edgar Savisaarest, selja taga Kremli müürid ning taevas süngelt mustad pilved, selle kõrval aga sinimustvalge lipu taustal julgustavalt naeratav Andrus Ansip.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Alari Rammo: miks ma kampaaniat ei jälgi
  2014

  Muidu on valimistel alati häda, et mul on Põhja-Tallinnas kas hulk vastukarva parteisid ja isikuid või kandideerib meeldiv inimene erakonnas, mille väärtusi on mul väga raske toetada. Eurovalimistel on nüüd ringkond üks ja ma saaksin valida ometi kõigi kandidaatide vahel. Jama on aga ikka – ma ei taha üldse, et mulle sümpaatne inimene Brüsselisse koliks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: julgeolekuelevant toas
  2014

  Kõik erakonnad teavad, et julgeolek ning Vene-oht on nende valimiste põhiline toit. Kuid samas ollakse nõutud, millise noa-kahvliga seda süüa või kuidas valijale serveerida. Mõned parteid on kahjuks minetanud igasugused seni Eesti poliitkampaaniates kehtinud lauakombed.

 • foto
  Ekspertkogu: esimese ”Valimisstuudio” võitis Urmas Paet
  2014

  Kolmapäeva õhtul ETV eetris olnud seekordsete eurovalimiste esimese ”Valimisstuudio” tugevaim esineja oli valimised.err.ee ekspertkogu hinnangul välisminister Urmas Paet (RE). Teiseks tuli riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (IRL) ja kolmanda koha hõivas konservatiivse rahvaerakonna poliitik Mart Helme.

 • foto
  Valimisvideod: Turay tugev tõus ja Ansipi langus
  2014

  Kui üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja intervjuu on juhtinud portaali valimised.err.ee vaadatavuse edetabelit esimesest päevast peale veenva edumaaga, siis tema taga on käinud samal ajal agar kohavahetus.

 • foto
  Valimisvideod: vasakpoolsete ja üksikute ülevõim
  2014

  Kui portaali valimised.err.ee valimisvideote vaadatavus näitaks edu valimistel, poleks esinumbris kahtlust – üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja video on oma ligi 59 000 vaatamisega konkurentsitu rahva lemmik. Kuid mis toimub tema selja taga?

 • foto
  Alo Raun: kelle valid sina europarlamenti, kelle hülgad?
  2014

  Ühe kuu ja ühe päeva pärast on see käes – valimised, mis annavad Eestile kuus värske mandaadiga europarlamendi saadikut. 88 meest ja naist annavad järgnevad kuu aega endast kõik, et sulle võimalikult meeldida. Sest kes tuleb, kes läheb ja kes jääb, see on sinu otsustada. Aga – keda neist ikkagi valida?

Eestimaa Ühendatud Vasakpartei
101) Valev Kald

Sotsiaaldemokraatlik Erakond
102) Marju Lauristin
103) Ivari Padar
104) Jevgeni Ossinovski
105) Marianne Mikko
106) Natalja Kitam
107) Hannes Hanso
108) Liina Raud
109) Eiki Nestor
110) Abdul Hamid Turay
111) Urve Palo
112) Randel Länts
113) Toomas Alatalu

Erakond Eestimaa Rohelised
114) Marko Kaasik
115) Kai Künnis-Beres
116) Darja Vorontsova
117) Imbi Paju

Erakond Isamaa ja Res Publica Liit
118) Tunne-Väldo Kelam
119) Ene Ergma
120) Marko Mihkelson
121) Anvar Samost
122) Eerik-Niiles Kross
123) Yoko Alender
124) Mihhail Lotman
125) Liisa-Ly Pakosta
126) Tõnis Palts
127) Tarmo Kruusimäe
128) Linda Eichler
129) Mart Nutt

Eesti Keskerakond
130) Edgar Savisaar
131) Jüri Ratas
132) Mihhail Stalnuhhin
133) Kadri Simson
134) Enn Eesmaa
135) Aadu Must
136) Priit Toobal
137) Aivar Riisalu
138) Kerstin-Oudekki Loone
139) Mailis Reps
140) Ester Tuiksoo
141) Yana Toom

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
142) Martin Helme
143) Mart Helme
144) Henn Põlluaas
145) Leili Utno
146) Jaak Madison
147) Andres Lillemäe
148) Marika Pähklemäe
149) Heldur Paulson
150) Anti Poolamets
151) Merry Aart
152) Kaarel Jaak Roosaare
153) Paul Tammert

Eesti Reformierakond
154) Andrus Ansip
155) Kaja Kallas
156) Urmas Paet
157) Igor Gräzin
158) Jürgen Ligi
159) Laine Randjärv
160) Vilja Savisaar-Toomast
161) Rait Maruste
162) Urve Tiidus
163) Aivar Sõerd
164) Margus Hanson
165) Arto Aas

Eesti Iseseisvuspartei
166) Vello Leito
167) Hardo Aasmäe
168) Juku-Kalle Raid
169) Merle Jääger
170) Sven Sildnik
171) Emil Rutiku
172 ) Õie-Mari Aasmäe

Üksikkandidaadid

173) Üksikkandidaat Imre Mürk
174) Üksikkandidaat Kristiina Ojuland
175) Üksikkandidaat Krista Mulenok
176) Üksikkandidaat Roman Ubakivi
177) Üksikkandidaat Taira Aasa
178) Üksikkandidaat Dmitri Silber
179) Üksikkandidaat Olga Sõtnik
180) Üksikkandidaat Jevgeni Krištafovitš
181) Üksikkandidaat Lance Gareth Edward Boxall
182) Üksikkandidaat Rene Kuulmann
183) Üksikkandidaat Indrek Tarand
184) Üksikkandidaat Tanel Talve
185) Üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja
186) Üksikkandidaat Andres Inn
187) Üksikkandidaat Silver Meikar
188) Üksikkandidaat Joeri Wiersma