Eimar Veldre: Keskerakond ja Tarand suurimad langejad, sotsidel kõvim tõus (3)

Eimar Veldre on poliitikavaatleja ja Tallinna Ülikooli riigiteaduste üliõpilane. (Foto: Scanpix/Postimees/Mihkel Maripuu)
Eimar Veldre, poliitikavaatleja ja Tallinna Ülikooli riigiteaduste üliõpilane
19.05.2014 18:24
Rubriik: Valimisarvamus

Laupäeval avaldatud uuringutulemused osutavad nihkele erakondade toetuses: Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid eralduvad valimisjooksus, paistes silma selgelt esiletõusvate juhtkandidaatidega. Kuid tasub vaadata ka erakondade toetusprotsentide „sisse“ – kuidas jaguneb toetus kandidaatide vahel nimekirja sees.

* Keskerakond (22%) = Savisaar (9%) + Ratas (4%) + Stalnuhhin (3%) + Toom (3%) + ülejäänud (3%);

* Sotsiaaldemokraatlik Erakond (19%) = Lauristin (9%) + Padar (3%) + ülejäänud (7%);

* Reformierakond (19%) = Ansip (7%) + Kallas (4%) + Paet (4%) + ülejäänud (4%);

* Isamaa ja Res Publica Liit (17%) = Kelam (5%) + Ergma (5%) + ülejäänud (7%).

IRL-s paistab tulevat tõsine võitlus esikoha pärast: juhtivad kandidaadid (Ene Ergma – 5% ja Tunne Kelam 5%) kumbki eraldi annavad alla 30% IRL kogutoetusest (17%). Märgiline on, et kandidaatide taustast hõngub vana „Isamaaliit versus Res Publica“ siseheitluse kandumist avalikkuse ette (kas see ka nii on ja kas seda ka valijad tajuvad, näitavad lõplikud hääletustulemused). Samas võib Ergma populaarsuse taga näha ka tema hiljutist riigikogu esimehe ametit ja IRL-i valijate väsimist Tunne Kelamist (siiski kaks korda ehk kümme aastat europarlamendi staaži).

Vana juhi taak ja vana tegija esiletõus

Reformierakonna puhul on sarnaselt IRL-ga näha tõsist rebimist esikoha pärast – ei Andrus Ansip (7%), Kaja Kallas (4%) ega Urmas Paet (4%) tõuse esile suveräänse liidrina peaministripartei nimekirjas. Kindlasti on huvitav jälgida Andrus Ansip toetuse käekäiku – mil määral õnnestub tal 2011. aasta riigikogu valimistel saadud 18 000 hääle hulka ületada (hetketoetus viitab ligikaudu 30 000 hääle saamise tõenäosusele)? Ansipi jõulisemale väljatoomisele seab aga piirid erakonna püüd näida värskem järgmisel aastal riigikogu valimistel.

Sotsiaaldemokraadid on samas suutnud valijaid veenda omariikluse taastamise ühe käilakuju ja tänase ühiskonnateadlase sobivuses europarlamendi liikmeks: Marju Lauristini isiklik toetus (9%) moodustab umbes 47% SDE kogutoetusest (19%). Hiljuti veel europarlamenti kuulunud Ivari Padari toetus on vaid 3%. Üllatav on vaid, kuhu on eurokandidaatide populaarsustabelist kadunud mõne aja eest veel kõnekalt esile toodud värske haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski.

Keskerakond ja Tarand tipus, ent toetus madalam

Edgar Savisaare toetus (9%) moodustab 40% Keskerakonna kogutoetusest (22%), jättes selgelt seljataha Jüri Ratase (4%), Yana Toomi (3%) ja Mihhail Stalnuhhini (3%). Ukrainas toimuvale hinnanguid andes on Keskerakond võrreldes eelmise kuuga toetust kaotanud, ent paistab, et see on toimunud Jüri Ratase arvelt. Samuti on Keskerakonna toetus madalam 2009. aasta valimistel saavutatust (26%).

Indrek Tarandi toetus on kandidaatidest kõrgeim (15%), ent siiski madalam kui 2009. aasta valimistel saadud 25%.

Kui palju võib keegi hääli saada?

Kui võtta aluseks 2009. aasta europarlamendi valimiste häältesaagid ning eeldada, et valimisaktiivsus jääb samale tasemele, siis on selgelt näha võimalikud võitjad ja kaotada.

2009. aasta selged võitjad – Keskerakond ja Indrek Tarand – peavad viimase uuringu valguses leppima kehvema tulemusega. Keskerakond sai viis aastat tagasi 103 000 häält ja Tarand 102 000 hääle ringis. Praeguste uuringutulemuste järgi saab Keskerakonnale ennustada tänavuseks saagiks umbes 90 000 ning Tarandile 60 000 häält ehk 1,7 korda vähem.

Sotsiaaldemokraadid on aga oma häältesaaki märgatavalt kasvatamas: 19%-line toetus lubab umbes 85 000 häält, mis on 2009. aasta tulemusest (ligikaudu 9% ja 34 000 häält) üle kahe korra parem.

IRL-l ja Reformierakonnal on loota sel korral mõnevõrra paremat tulemust. 19%-line toetus lubab Reformierakonnale umbes 85 000 häält (60 000 häält 2009. aastal) ja IRL-i 17% peaks tooma ligikaudu 68 000 häält (49 000 häält 2009. aastal).

Lõpetuseks tuleb korrata üle tõde, et lõplik seis selgub siis, kui valimisjaoskonnad on suletud, hääled loetud ja tulemused avalikustatud. Toetusuuringud on vaid hetkeolukorra analüüsiks, valijatele järelemõtlemiseks ning kandidaatidele oma kampaania lõpuspurdiks seadmiseks.

Toimetas
Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Kadi Herkül: millistes otsustes saavad Eesti eurosaadikud tegelikult kaasa rääkida
  2014

  Euroopa Parlamendi Eesti infobüroo juhataja Kadi Herkül leiab, et julgeoleku küsimustes saab Euroopa Parlamendis kaasa rääkida küll, kuid see peegeldub pigem kaudselt, näiteks otsustega, millega luuakse Eestisse paremad transpordi- ja energiaühendused Euroopaga.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Riho Laurisaar: korraldaks valimised iga kümne aasta tagant?
  2014

  Igasuguste valimistega seostuvad kohe vastuolud, ikka nende va tunnete ja mõistuse vahel. Selge see, et valik peaks olema tehtud läbimõeldult ja mõistusega. Kaalul on ju Eesti, antud juhul lausa terve Euroopa saatus. Seega peaks ennast justkui asjadega kurssi viima, valima kandidaadi, kes asjast kõige enam jagab ja meid, see tähendab siis Euroopat ka kõige väärikamalt esindada oskaks. Oleks nagu lihtne.

 • foto
  Eimar Veldre: Keskerakond ja Tarand suurimad langejad, sotsidel kõvim tõus
  2014

  Laupäeval avaldatud uuringutulemused osutavad nihkele erakondade toetuses: Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid eralduvad valimisjooksus, paistes silma selgelt esiletõusvate juhtkandidaatidega. Kuid tasub vaadata ka erakondade toetusprotsentide „sisse“ – kuidas jaguneb toetus kandidaatide vahel nimekirja sees.

 • foto
  Urmo Kübar: aga mulle mõeldud kampaania?
  2014

  Kui paari nädala eest ilmusid korraga suuremate päevalehtede esikülgedel ja sotsiaalmeedias Reformierakonna seekordsed valimisreklaamid, pidin vastama mitmele küsijale, et kuidas neid hea valimistava seisukohalt hinnata. Küllap mäletate neid reklaame, kus ühel pool oli pilt võimalikult mossis ja väsinud Edgar Savisaarest, selja taga Kremli müürid ning taevas süngelt mustad pilved, selle kõrval aga sinimustvalge lipu taustal julgustavalt naeratav Andrus Ansip.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Alari Rammo: miks ma kampaaniat ei jälgi
  2014

  Muidu on valimistel alati häda, et mul on Põhja-Tallinnas kas hulk vastukarva parteisid ja isikuid või kandideerib meeldiv inimene erakonnas, mille väärtusi on mul väga raske toetada. Eurovalimistel on nüüd ringkond üks ja ma saaksin valida ometi kõigi kandidaatide vahel. Jama on aga ikka – ma ei taha üldse, et mulle sümpaatne inimene Brüsselisse koliks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: julgeolekuelevant toas
  2014

  Kõik erakonnad teavad, et julgeolek ning Vene-oht on nende valimiste põhiline toit. Kuid samas ollakse nõutud, millise noa-kahvliga seda süüa või kuidas valijale serveerida. Mõned parteid on kahjuks minetanud igasugused seni Eesti poliitkampaaniates kehtinud lauakombed.

 • foto
  Ekspertkogu: esimese ”Valimisstuudio” võitis Urmas Paet
  2014

  Kolmapäeva õhtul ETV eetris olnud seekordsete eurovalimiste esimese ”Valimisstuudio” tugevaim esineja oli valimised.err.ee ekspertkogu hinnangul välisminister Urmas Paet (RE). Teiseks tuli riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (IRL) ja kolmanda koha hõivas konservatiivse rahvaerakonna poliitik Mart Helme.

 • foto
  Valimisvideod: Turay tugev tõus ja Ansipi langus
  2014

  Kui üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja intervjuu on juhtinud portaali valimised.err.ee vaadatavuse edetabelit esimesest päevast peale veenva edumaaga, siis tema taga on käinud samal ajal agar kohavahetus.

 • foto
  Valimisvideod: vasakpoolsete ja üksikute ülevõim
  2014

  Kui portaali valimised.err.ee valimisvideote vaadatavus näitaks edu valimistel, poleks esinumbris kahtlust – üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja video on oma ligi 59 000 vaatamisega konkurentsitu rahva lemmik. Kuid mis toimub tema selja taga?

 • foto
  Alo Raun: kelle valid sina europarlamenti, kelle hülgad?
  2014

  Ühe kuu ja ühe päeva pärast on see käes – valimised, mis annavad Eestile kuus värske mandaadiga europarlamendi saadikut. 88 meest ja naist annavad järgnevad kuu aega endast kõik, et sulle võimalikult meeldida. Sest kes tuleb, kes läheb ja kes jääb, see on sinu otsustada. Aga – keda neist ikkagi valida?

Eestimaa Ühendatud Vasakpartei
101) Valev Kald

Sotsiaaldemokraatlik Erakond
102) Marju Lauristin
103) Ivari Padar
104) Jevgeni Ossinovski
105) Marianne Mikko
106) Natalja Kitam
107) Hannes Hanso
108) Liina Raud
109) Eiki Nestor
110) Abdul Hamid Turay
111) Urve Palo
112) Randel Länts
113) Toomas Alatalu

Erakond Eestimaa Rohelised
114) Marko Kaasik
115) Kai Künnis-Beres
116) Darja Vorontsova
117) Imbi Paju

Erakond Isamaa ja Res Publica Liit
118) Tunne-Väldo Kelam
119) Ene Ergma
120) Marko Mihkelson
121) Anvar Samost
122) Eerik-Niiles Kross
123) Yoko Alender
124) Mihhail Lotman
125) Liisa-Ly Pakosta
126) Tõnis Palts
127) Tarmo Kruusimäe
128) Linda Eichler
129) Mart Nutt

Eesti Keskerakond
130) Edgar Savisaar
131) Jüri Ratas
132) Mihhail Stalnuhhin
133) Kadri Simson
134) Enn Eesmaa
135) Aadu Must
136) Priit Toobal
137) Aivar Riisalu
138) Kerstin-Oudekki Loone
139) Mailis Reps
140) Ester Tuiksoo
141) Yana Toom

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
142) Martin Helme
143) Mart Helme
144) Henn Põlluaas
145) Leili Utno
146) Jaak Madison
147) Andres Lillemäe
148) Marika Pähklemäe
149) Heldur Paulson
150) Anti Poolamets
151) Merry Aart
152) Kaarel Jaak Roosaare
153) Paul Tammert

Eesti Reformierakond
154) Andrus Ansip
155) Kaja Kallas
156) Urmas Paet
157) Igor Gräzin
158) Jürgen Ligi
159) Laine Randjärv
160) Vilja Savisaar-Toomast
161) Rait Maruste
162) Urve Tiidus
163) Aivar Sõerd
164) Margus Hanson
165) Arto Aas

Eesti Iseseisvuspartei
166) Vello Leito
167) Hardo Aasmäe
168) Juku-Kalle Raid
169) Merle Jääger
170) Sven Sildnik
171) Emil Rutiku
172 ) Õie-Mari Aasmäe

Üksikkandidaadid

173) Üksikkandidaat Imre Mürk
174) Üksikkandidaat Kristiina Ojuland
175) Üksikkandidaat Krista Mulenok
176) Üksikkandidaat Roman Ubakivi
177) Üksikkandidaat Taira Aasa
178) Üksikkandidaat Dmitri Silber
179) Üksikkandidaat Olga Sõtnik
180) Üksikkandidaat Jevgeni Krištafovitš
181) Üksikkandidaat Lance Gareth Edward Boxall
182) Üksikkandidaat Rene Kuulmann
183) Üksikkandidaat Indrek Tarand
184) Üksikkandidaat Tanel Talve
185) Üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja
186) Üksikkandidaat Andres Inn
187) Üksikkandidaat Silver Meikar
188) Üksikkandidaat Joeri Wiersma