Alo Raun: kelle valid sina europarlamenti, kelle hülgad? (2)

Valimised.err.ee avalehe katkend. (Foto: ERR.ee)
Alo Raun, ERR Portaalide peatoimetaja
24.04.2014 13:52
Rubriik: Valimisarvamus

Ühe kuu ja ühe päeva pärast on see käes – valimised, mis annavad Eestile kuus värske mandaadiga europarlamendi saadikut. 88 meest ja naist annavad järgnevad kuu aega endast kõik, et sulle võimalikult meeldida. Sest kes tuleb, kes läheb ja kes jääb, see on sinu otsustada. Aga – keda neist ikkagi valida?

Kui sa pole veel otsust langetanud, kõhklus kriibib hinge või on lihtsalt uudishimu painamas, siis soovitan paari lihtsat abimeest endas selgusele jõudmiseks.

Küsimusele, millist erakonda valida, on hea ja mugav vastust otsida valimiskompassi EUANDI abil (euandi.err.ee). Vastad testis 30 küsimusele ja näed, millise erakonnaga sinu vaated enim kattuvad. Kusjuures, testi tulemus võib tulla vägagi üllatav!

Kui tahad teada, keda kandidaatidest teistele eelistada, siis soovitan vaadata videointervjuusid sarjast „Vali mind Euroopasse!” (valimised.err.ee), kus poliitikud annavad aru, mida plaanivad europarlamendis teha, ja räägivad natuke ka endast inimesena. Tervelt 65 kandidaati 88st otsustas tulla ja anda meile intervjuu, seda esinumbritest nagu Lauristin, Ansip, Kelam jt eksootiliste üksikkandidaatideni välja.

Tõenäoliselt piisab valimiskompassist ja intervjuudest, et enda lemmikud välja valida. Kuid ma soovitaks veel kaht abilist. Nimelt näitame alates sellest reedest portaalis valimised.err.ee ligi 20 otseülekannet erinevatelt valimisdebattidelt – ETVs, Vikerraadios, Raadio4s ning mitmel pool üle Eesti.

Kas töötute Hispaania noorte Eestisse toomine on õnn või õnnetus? Reedel kell 14 algava debati otseülekandest saab teada, kas meie poliitilma raskekahurvägi on selles küsimuses sinuga sama meelt. Europiigid ristavad näiteks Marju Lauristin ja Indrek Tarand, aga ka Igor Gräzin, Hardo Aasmäe ja teised.

Vahel pole valiku langetamisel määrav see, mida poliitikud lubavad, vaid kuidas nad käituvad. Selleks oleks tark arvestada ka Valimiste Valvurite arvamust. Jah, nad tulevad taas – panevad kirja kõik hea valimistava rikkumised ning löövad alatult käitunud parteid häbiposti, et valijaid nende eest hoiatada ja aidata tagada, et enam nii ei tehtaks. Seda siis samuti portaalis valimised.err.ee.

Seega, abimehi läbimõeldud valiku langetamiseks on palju ja kindlasti pole toodud loetelu ammendav. Ent selle juures ei maksa unustada, et need on üksnes tööriistad endas selgusele jõudmisel – mõni rohkem, teine vähem mänguline.

Valimistel on kuningas valija oma pea – kasutagem seda. Tark valitseja oskab kuulata ka nõunike väärtuslikke soovitusi või kojanarri peeneid vihjeid. Need leiad siitsamast Eesti Rahvusringhäälingu valimisportaalist aadressil valimised.err.ee.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Kadi Herkül: millistes otsustes saavad Eesti eurosaadikud tegelikult kaasa rääkida
  2014

  Euroopa Parlamendi Eesti infobüroo juhataja Kadi Herkül leiab, et julgeoleku küsimustes saab Euroopa Parlamendis kaasa rääkida küll, kuid see peegeldub pigem kaudselt, näiteks otsustega, millega luuakse Eestisse paremad transpordi- ja energiaühendused Euroopaga.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Riho Laurisaar: korraldaks valimised iga kümne aasta tagant?
  2014

  Igasuguste valimistega seostuvad kohe vastuolud, ikka nende va tunnete ja mõistuse vahel. Selge see, et valik peaks olema tehtud läbimõeldult ja mõistusega. Kaalul on ju Eesti, antud juhul lausa terve Euroopa saatus. Seega peaks ennast justkui asjadega kurssi viima, valima kandidaadi, kes asjast kõige enam jagab ja meid, see tähendab siis Euroopat ka kõige väärikamalt esindada oskaks. Oleks nagu lihtne.

 • foto
  Eimar Veldre: Keskerakond ja Tarand suurimad langejad, sotsidel kõvim tõus
  2014

  Laupäeval avaldatud uuringutulemused osutavad nihkele erakondade toetuses: Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid eralduvad valimisjooksus, paistes silma selgelt esiletõusvate juhtkandidaatidega. Kuid tasub vaadata ka erakondade toetusprotsentide „sisse“ – kuidas jaguneb toetus kandidaatide vahel nimekirja sees.

 • foto
  Urmo Kübar: aga mulle mõeldud kampaania?
  2014

  Kui paari nädala eest ilmusid korraga suuremate päevalehtede esikülgedel ja sotsiaalmeedias Reformierakonna seekordsed valimisreklaamid, pidin vastama mitmele küsijale, et kuidas neid hea valimistava seisukohalt hinnata. Küllap mäletate neid reklaame, kus ühel pool oli pilt võimalikult mossis ja väsinud Edgar Savisaarest, selja taga Kremli müürid ning taevas süngelt mustad pilved, selle kõrval aga sinimustvalge lipu taustal julgustavalt naeratav Andrus Ansip.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Alari Rammo: miks ma kampaaniat ei jälgi
  2014

  Muidu on valimistel alati häda, et mul on Põhja-Tallinnas kas hulk vastukarva parteisid ja isikuid või kandideerib meeldiv inimene erakonnas, mille väärtusi on mul väga raske toetada. Eurovalimistel on nüüd ringkond üks ja ma saaksin valida ometi kõigi kandidaatide vahel. Jama on aga ikka – ma ei taha üldse, et mulle sümpaatne inimene Brüsselisse koliks.

 • foto
  VALIMISBLOGI: Tõnis Saarts: julgeolekuelevant toas
  2014

  Kõik erakonnad teavad, et julgeolek ning Vene-oht on nende valimiste põhiline toit. Kuid samas ollakse nõutud, millise noa-kahvliga seda süüa või kuidas valijale serveerida. Mõned parteid on kahjuks minetanud igasugused seni Eesti poliitkampaaniates kehtinud lauakombed.

 • foto
  Ekspertkogu: esimese ”Valimisstuudio” võitis Urmas Paet
  2014

  Kolmapäeva õhtul ETV eetris olnud seekordsete eurovalimiste esimese ”Valimisstuudio” tugevaim esineja oli valimised.err.ee ekspertkogu hinnangul välisminister Urmas Paet (RE). Teiseks tuli riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (IRL) ja kolmanda koha hõivas konservatiivse rahvaerakonna poliitik Mart Helme.

 • foto
  Valimisvideod: Turay tugev tõus ja Ansipi langus
  2014

  Kui üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja intervjuu on juhtinud portaali valimised.err.ee vaadatavuse edetabelit esimesest päevast peale veenva edumaaga, siis tema taga on käinud samal ajal agar kohavahetus.

 • foto
  Valimisvideod: vasakpoolsete ja üksikute ülevõim
  2014

  Kui portaali valimised.err.ee valimisvideote vaadatavus näitaks edu valimistel, poleks esinumbris kahtlust – üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja video on oma ligi 59 000 vaatamisega konkurentsitu rahva lemmik. Kuid mis toimub tema selja taga?

 • foto
  Alo Raun: kelle valid sina europarlamenti, kelle hülgad?
  2014

  Ühe kuu ja ühe päeva pärast on see käes – valimised, mis annavad Eestile kuus värske mandaadiga europarlamendi saadikut. 88 meest ja naist annavad järgnevad kuu aega endast kõik, et sulle võimalikult meeldida. Sest kes tuleb, kes läheb ja kes jääb, see on sinu otsustada. Aga – keda neist ikkagi valida?

Eestimaa Ühendatud Vasakpartei
101) Valev Kald

Sotsiaaldemokraatlik Erakond
102) Marju Lauristin
103) Ivari Padar
104) Jevgeni Ossinovski
105) Marianne Mikko
106) Natalja Kitam
107) Hannes Hanso
108) Liina Raud
109) Eiki Nestor
110) Abdul Hamid Turay
111) Urve Palo
112) Randel Länts
113) Toomas Alatalu

Erakond Eestimaa Rohelised
114) Marko Kaasik
115) Kai Künnis-Beres
116) Darja Vorontsova
117) Imbi Paju

Erakond Isamaa ja Res Publica Liit
118) Tunne-Väldo Kelam
119) Ene Ergma
120) Marko Mihkelson
121) Anvar Samost
122) Eerik-Niiles Kross
123) Yoko Alender
124) Mihhail Lotman
125) Liisa-Ly Pakosta
126) Tõnis Palts
127) Tarmo Kruusimäe
128) Linda Eichler
129) Mart Nutt

Eesti Keskerakond
130) Edgar Savisaar
131) Jüri Ratas
132) Mihhail Stalnuhhin
133) Kadri Simson
134) Enn Eesmaa
135) Aadu Must
136) Priit Toobal
137) Aivar Riisalu
138) Kerstin-Oudekki Loone
139) Mailis Reps
140) Ester Tuiksoo
141) Yana Toom

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
142) Martin Helme
143) Mart Helme
144) Henn Põlluaas
145) Leili Utno
146) Jaak Madison
147) Andres Lillemäe
148) Marika Pähklemäe
149) Heldur Paulson
150) Anti Poolamets
151) Merry Aart
152) Kaarel Jaak Roosaare
153) Paul Tammert

Eesti Reformierakond
154) Andrus Ansip
155) Kaja Kallas
156) Urmas Paet
157) Igor Gräzin
158) Jürgen Ligi
159) Laine Randjärv
160) Vilja Savisaar-Toomast
161) Rait Maruste
162) Urve Tiidus
163) Aivar Sõerd
164) Margus Hanson
165) Arto Aas

Eesti Iseseisvuspartei
166) Vello Leito
167) Hardo Aasmäe
168) Juku-Kalle Raid
169) Merle Jääger
170) Sven Sildnik
171) Emil Rutiku
172 ) Õie-Mari Aasmäe

Üksikkandidaadid

173) Üksikkandidaat Imre Mürk
174) Üksikkandidaat Kristiina Ojuland
175) Üksikkandidaat Krista Mulenok
176) Üksikkandidaat Roman Ubakivi
177) Üksikkandidaat Taira Aasa
178) Üksikkandidaat Dmitri Silber
179) Üksikkandidaat Olga Sõtnik
180) Üksikkandidaat Jevgeni Krištafovitš
181) Üksikkandidaat Lance Gareth Edward Boxall
182) Üksikkandidaat Rene Kuulmann
183) Üksikkandidaat Indrek Tarand
184) Üksikkandidaat Tanel Talve
185) Üksikkandidaat Svetlana Ivnitskaja
186) Üksikkandidaat Andres Inn
187) Üksikkandidaat Silver Meikar
188) Üksikkandidaat Joeri Wiersma