Õiguskantsler: poliitiline agitatsioon koolides ja lasteaedades ei ole lubatud (1)

Linnapea demonstreerib lasteaia lastele koerte slaalomirada. (Foto: Andres Putting (Hanno Matto avalikus pöördumises).)
16.01.2015 16:59
Rubriik: valimised

Õiguskantsler ja lasteombudsman Indrek Teder pöördus haridusasutuste juhtide poole, et juhtida tähelepanu sellele, et konkreetse erakonna või poliitilise maailmavaate propageerimine õppeasutuses ei ole lubatud.

Lasteombudsmani pöördumise ajendiks oli talle 12. detsembril läkitatud sotsiaaldemokraadi ning Tallinna linnavolikogu liikme Hanno Matto selgitustaotlus, milles ta kirjutab, et "viimastel nädalatel on hüppeliselt sagenenud teated meedias, milles kirjeldatakse Tallinna linnavalitsuse liikmete poliitpropaganda üritusi (tänavate ja koerte mänguväljakute avamised jms), kuhu on organiseeritult kaasatud lasteaia lapsi."

Ta märgib, et ka lapsevanemad on avaldanud pahameelt, et lapsi sunnitakse kooskõlastamatult osalema Tallinna linnavõimu poliitpropaganda üritustel.

Matto lisab oma avaldusele kolm meedias avaldatud fotot, millelt on näha, kuidas lasteaiarühm osales Tallinnas koertepargi lindilõikamise tseremoonial. Muuhulgas jagas abilinnapea Arvo Sarapuu lasteaia lastele magusat ning mudilastel olid käes Keskerakonna värvi rohelised õhupallid.

Matto palus lasteombudsmanil selgitada, millised võimalused on lastevanematel vältida oma lapse või laste sattumist Tallinna linnavalitsuse organiseeritud poliitpropaganda üritustele ajal, mil laps(ed) on antud lasteaia hoole alla ilma konkreetse lasteaia antud eelinfo ja lapsevanema selgesõnalise loata.

Tederi selgitusel tuleb Eesti põhiseaduse ja haridusseaduse järgi hariduses järgida neutraalsuse põhimõtet. Lisaks on vanematel õigus otsustada, milliste maailmavaateliste tõekspidamiste järgi lapsi õpetatakse. Lasteombudsmani hinnangul ei ole nende põhimõtetega kooskõlas see, kui lasteaias või koolis propageeritakse ühte konkreetset erakonda või poliitilist maailmavaadet.

Teder märkis, et on taunitav, kui lasteaialapsed viiakse vanemaid eelnevalt teavitamata üritusele, mis on seotud mõne konkreetse erakonnaga. Samas nendib ta, et see on suures osas hinnangute ja tunnetamise küsimus, et mida keegi peab poliitiliseks agitatsiooniks.

"Mõistagi pole alati lubatu ja keelatu piir üheselt selge, seetõttu arvan, et haridusasutused peaksid hoiduma mistahes tegevusest, mis võib õppetöö ja kasvatustegevuse neutraalsuse kahtluse alla seada," ütles lasteombudsman.

Erinevate maailmavaadete tutvustamine õpilastele ja nende endi ettepanekute üle arutamine on Tederi arvates iseenesest positiivne ja tunnustust vääriv, kui seejuures järgitakse neutraalsuse põhimõtet. Näiteks ei ole aktsepteeritav, et kool korraldab pärast koolipäeva lõppu koolimajas õpilastele ühe konkreetse erakonna poliitikat propageeriva ürituse, vaid õpilastele tuleb tutvustada kõiki erakondi võrdselt.

"Loodan, et ka erakonnad suhtuvad vastutustundega laste ja noorte kaasamisse poliitilisse valimisagitatsiooni, järgides minu pöördumises toodud põhimõtteid," lisas õiguskantsler.

Toimetas
Liis Velsker

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

VÄRSKED VALIMISUUDISED

Viimase 24h uudised