Väikeerakondade kandidaadid "Valimisstuudios": Ühistuline tegevus viiks Eesti sisemajanduse kasvule (11)

Video
19.02.2015 0:34
Rubriik: Valimisstuudio

"Valimisstuudio" väitlus keskendus sise-, majandus- ja maksupoliitikale ning stuudios oli osaliste nimekirjadega riigikokku kandideerivate erakondade ehk väikeparteide esindajad. Väitluses osalesid Lauri Liikane (Eesti Iseseisvuspartei), Olev-Andres Tinn (Erakond Eestimaa Rohelised), Valev Kald (Eestimaa Ühendatud Vasakpartei) ja Andrei Šaršov (Rahva Ühtsuse Erakond).

"Valimisstuudio" väitluses osalenud kandidaadid nõustusid, et praegusel kujul Eesti majandus enam edasi toimida ei saa. Näiteks Rahva Ühtsuse Erakonna kandidaati Andrei Šaršov väitis, et kogu transpordi sektor, alates raudteest lõpetades lennundusega, on mõne aasta pärast on pankrotis. "Tänane maksupoliitika on vale ja diletantlik," ütles Šaršov.

Nii Ühendatud Eestimaa Vasakpartei kandidaat Valev Kald kui ka Lauri Liikane Eesti Iseseisvusparteist uskusid, et Euroopa Liidu direktiivide tõttu on siseriiklik majandusareng pärsitud.

Valev Kalda sõnul ei saa kitsenduste tõttu põllumajandus areneda ning sellepärast peamegi importima näiteks Poolast kartuleid. Kui ei arene siseturg siis ei tõuse ka alampalgad ega sisemajandus, oli Kald kindel.

Lauri Liikane väitis, et peamine võti kuidas Eesti majandust turgutada on Euroopa Liidust välja astumine. Ta tugines Rahandusministeeriumi hinnagule ning ütles, et see läheb Eestile maksma 1,6 miljardit eurot. Liikase sõnul ei mõeldud ELi astudes taganemistee peale ja sellepärast olemegi liidus kinni.

Olev-Andres Tinn Eestimaa Rohelistest tõi aga majanduse põhiprobleemina välja uute tehnoloogiate rakendamise. Nimelt Tinni arvates toimub see liiga aeglaselt ja seda eriti energeetikas. Tinni arvamusel peab tulevikus inimene vähem tööd tegema ja rohkem robotite ning uute tehnoloogiate rakendamisega arvestama.

Ettevõtted ja ühistuline tegevus

Roheliste esindaja Olev-Andres Tinni arvamusel peaks muutuma majandusfilosoofia. Tema sõnul peaksid väike-ettevõtjad kogunema ühistutesse just põllumajanduses ja seeläbi arendama mahepõllumajandust. Tinni sõnul tooks selline muutus endaga kaasa nii elukeskkonna paranemise kui ka ekspordi suurenemise.

RÜE kandidaat Andrei Šaršov näitas antud teemal üles kõige liberaalsemat maailmavaadet öeldes, et poliitikud ei saa mitte midagi teha paremaks vaid ainult halvemaks. Šaršovi arvates peaks laskma riik ettevõtjatel vabamalt tegutseda, sest meie siseturg on liiga väike. Tema sõnul peaks panema suuremat rõhku just ekspordile ning toetada eksportivate ettevõtete loomist.

Lauri Liikase (EIP) hinnangul peab üle vaatama Eesti haridusreformi. Tema arvates peaks kõrvale jätma praeguse küsimuse eesti- ja vene keelsete koolide teemal vaid hoopis keskenduma keskhariduse reformile, mille tulemusena õpiks iga gümnaasiumi õpilane ära ka ameti. Näiteks tõi Liikane, et Märjamaa Keskkooli õpilane võiks saada traktoristi kutse ja niimoodi kohalikul tasandil ettevõtlusse panustada.

Vasakpartei esinumbri Valev Kalda sõnul pole riigil rahapuudust vaid raha ei osata õigesti kasutada. Kalda väitel kannatavad praegused tööinimesed suurfirmade ja pankade võimu all. Tema hinnangul peab panganduse kasumist tõusma tulu ka tööinimestele ning seetõttu tuleks maksustada ka pankade välja viidavat kapitali.

Estonian Air ja Rail Baltic

Kõik saates osalenud kandidaadid, peale roheliste, nõustusid, et Estonian Air on oma aja ära elanud. Lauri Liikase hinnangul on Estonian Air'i näol tegemist piinliku faktiga Eesti majandus ajaloos ning tänasel päeval makstakse peale, et see ettevõte toimiks.

Ka Valev Kald arvas, et riiklik lennukompanii on ennast ammendanud ning lätlased suudavad pakkuda praegu palju paremat ja soodsamat teenust kui Estonian Air.

Rahva Ühtsuse Erakonna esindaja Andrei Šaršovi veendumusel peaks uurima, mis tehingud viisid Estonian Airi kahjumisse. Samuti ütles Šaršov ettevõtjana, et kui üks ettevõte teenib miinust tuleks see ikkagi sulgeda.

Ainult Olev-Andres Tinni sõnul on tähtis riiklikku lennufirmat säilitada, sest see ühendab meid paljude Euroopa suurlinnadega ning transpordi ühendused on vajalikud. Samuti uskus Tinn, et kui Tallink Estonian Airi juhtimise üle võtab hakkab lennufirma taas positiivseid majandustulemusi näitama.

Rail Baltic projekti kohta arvas rohliste esindaja, et praegu planeeritud trass tuleks muuta Tartu suunaliseks. See tooks Tinni arvates rohkem tulu Kagu-Eesti regioonile ning maksaks 700 miljonit euro vähem kui praegu planeeritud Pärnu suunaline trass.

Lauri Liikase sõnul pole vaja praegu Rail Balticut ehitada, sest sellel puudub vajadus. Tema hinnangul peaks selle projekti siduma Tallinn-Helsinki tunneli projektiga, sest ainult siis oleks Rail Balticul mingi laiem väärtus. Liikase arvamusel on praegu Eestis liiga palju poolikuid projekte ning paljusid asju ei vaadata tervikuna.

Andrei Šaršovi väitel on Rail Balticu saatus juba ära otsustatud - see tuleb. Tema arvates on aga Rail Baltic vaid rongi romantika, mis läheb Eestile väga kalliks maksma ning tegemist on suhteliselt mõttetu projektiga.

Valev Kald arvas aga vastupidist - Rail Baltic tooks endaga kaasa väga palju uusi töökohtasid just Maardusse, kuhu on planeeritud ka osa Rail Balticu trassist. See on Kalda arvates terve Eesti jaoks oluline projekt.

Ääremaad ja põllumajandus

Roheliste kandidaat Olev-Andres Tinn ütles maapiirkondade arendamise kohta, et Mahe-Eesti kaubamärk tooks endaga kaasa rohkem raha maaeluarendamiseks. Tema sõnul peab viima rohkem uusi tehnoloogilisi lahendusi maapiirkondadesse, et väike-ettevõtjad saaksid toota suuremaid koguseid väiksema tööjõuga.

Eesti Iseseisvuspartei kandidaat Lauri Liikase arvates peaks pöörama rohkem rõhku maal tegutsevate väike-ettevõtjate harimisse. Teiseks võiks Eesti Iseseisvuspartei esindaja arvates mõelda ka masina-traktorjaamade (kolhoosid - toim.) peale.

Valev Kalda hinnangul peaks samuti looma uut tüüpi kolhooside süsteemi aga Vasakpartei plaani ei soovinud Kald täpsemalt veel tutvustada.

Kalda sõnul on kõige tähtsam, et riik töötaks rahva jaoks mitte vastupidi.

Live Blog ETV 4. "Valimisstuudio"

Toimetas
Tiiu Laks, Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Küsitlus

{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated Eesti televisioonis

Vaata järele 28. jaanuari saadet: ETV "Valimisstuudio": regionaalpoliitika, sotsiaalteemad, haridus (täisnimekirjad)
Vaata järele 4. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": välis- ja julgeolekupoliitika (väikeparteid)
Vaata järele 11. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudo": välis- ja julgeolekupoliitika (täisnimekirjad)
Vaata järele 18. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": sisepoliitika ja majandus (väikeparteid)
Vaata järele 25. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": majandus ja maksud (täisnimekirjad)
28. veebruar kell 20:05 - ETV "Valimisstuudio": väikeparteide esinumbrid
NING kell 21:40 - täisnimekirjade esinumbrid