Praxis: erakondade lubadused on toimetulekutoetuste osas üsna napisõnalised

Video
Tiina Jaakson
25.01.2015 19:16
Rubriik: valimised

Valimistel kandideerivate parteide programme analüüsinud mõttekoda Praxis tõdeb, et meie erakondade lubadused toimetulekutoetuste osas on üsna napisõnalised.

Toimetulekutoetuse eesmärk on leevendada vaesust, kõige vaesemad on Eestis inimesed, kes ei käi tööl ning saavad toimetuleku- või töötutoetust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigikogu valimistele täisnimekirja esitanud parteid nõustuvad, et toimetulekutoetus võiks suurem olla.

Praxise vanemanalüütik Andres Võrk räägib, et toimetulekutoetust, töötutoetust või töötuskindlustushüvitist saavate inimeste toetused jäävad alla elatusmiinimumi ehk just nemad on kõige vaesemad ning erakondade valimisprogrammid võiksid välja pakkuda, mida nende jaoks tehakse.

"On öelnud meile nii rahvusvahelised organisatsioonid kui ka Eesti enda riigikohus, et toimetulekutoetus peab olema nii suur, et ta kataks ära vähemalt elatusmiinimumi. Seega ma näeksin küll seda, et kõik erakonnad peaksid selgelt tooma välja selle seose, kuidas toimetulekutoetus tulevikus on elatusmiinimumiga seotud," rääkis Praxise vanemanalüütik Andres Võrk.

"Toimetulekupiir on 90 eurot kuus, samas kui elatusmiinimum 2015. aastal on 195 eurot kuus. Need asjad peavad olema omavahel seotud, sest 90 euroga ei ole võimalik inimestel toime tulla," märkis Vabaerakonna liige Monika Haukanõmm.

Keskerakonna hinnangul peaks toimetulekupiir olema kõigi pereliikmete jaoks ühesuurune, praegu see nii ei ole.

"Kõik pereliikmed, ka lapsed peavad saama ikkagi selle täismahus. See piir peab olema kõikidel ühtlane, praegu ta on 80 protsenti alates teisest pereliikmest," ütles Keskerakonna liige Merike Martinson.

Toimetulekutoetuse tõstmisega on kõik erakonnad nõus.

"Toimetulekutoetus peab olema selline, et igal leibkonnal on kaetud elamiskulud - küte, elekter. Et keegi ei pea nagu külmetama talvel. Ja lisaks toidukorvi maksumus, mis sealt üle jääb, peab kindlasti tõusma, võrreldes tänasega," leidis Isamaa ja Res Publica Liidu liige Liisa Pakosta.

"Toimetulekutoetuse tõstmine saab kindlasti olema seotud elukalliduse tõusuga, sest nii palju kui läheb Eesti elu kallimaks, peab ka riik leidma täiendavaid vahendeid selleks, et toimetulekutoetusi tõsta," lausus Reformierakonna liige Remo Holsmer.

"Toimetulekutoetusi tuleks kindlasti tõsta, seda tuleks teha igal aastal vastavalt sellele, kuidas elu läheb kallimaks. Aga kindlasti oleks vaja teha ka kõik, et inimestel polekski toimetulekutoetust vaja. Selleks on vaja võidelda palgavaesusega, tõsta alampalka," sõnas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige Eiki Nestor.

Konservatiivse Rahvaerakonna hinnangul oleks vaja vähendada käibemaksu, siis jääks nende hinnangul inimestele rohkem raha kätte ja väheneks vajadus toimetulekutoetuse järgi.

"See tähendab, see põhiline lubadus vähendada hetkest kümne protsendini käibemaksu. See tähendab reaalselt ja konkreetselt, et igale inimesele jääb 100 eurot kuus, perekonnale kuni 200 eurot puhtalt kätte," tõi välja EKRE liige Mare Liiger.

Kõik erakonnad kinnitavad, et nende programmides on vaesuse vähendamiseks ja inimeste sissetulekute suurendamiseks mitmeid ettepanekuid.

Toimetas
Liis Velsker

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

VÄRSKED VALIMISUUDISED

Viimase 24h uudised